Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Genocīds Ukrainā

holodomor3.jpg

Ukrainas un starptautiskā sabiedrība šajās dienās atceras ukraiņu tautas 1932. – 1933. gada nacionālo katastrofu – Golodomoru. Šodien, piemiņu dienās, oficiālo pasākumu ietvaros Ukrainā notiks arī starptautiskā akcija “Aizdedzināsim svecīti!”.

Ar vispārīgo pārtikas konfiskāciju, kuru īstenoja totalitārais režīms, mākslīgi tika izraisīts bads, kas bija kā necilvēcisks mehānisms, lai iznīcinātu miljoniem ukraiņu. Tā bija politiskās sistēmas apzināta, globāla, pārdomāta teroristiska akcija, kuras rezultātā zuda veselas ukraiņu zemnieku paaudzes, tika iznīcināts Ukrainas nācijas sociālais pamats, tās tradīcijas, sagrauta garīgā kultūra un unikālā etniskā īpatnība.

Pēc 1937. gada tautas skaitīšanas dokumentiem, 1932. – 1933. g. Golodomora rezultātā (bads, tīfs, zarnu trakta infekcijas, kanibālisms, represijas, pašnāvības) cilvēku upuru skaits sasniedza septiņus miljonus.

Ukrainas tautas vēsture ietver daudz dramatisku notikumu, bet viena no vislielākajām traģēdijām ir 1921. – 1923., 1932. – 1933. un 1946. – 1947. gada bads, kura rezultātā šausmīgā nāvē aizgāja bojā līdz 10 miljoniem Ukrainas iedzīvotāju. 1932. gada ražas nežēlīgā un totālā atsavināšana un izvešana aiz Ukrainas robežām, visas pārtikas konfiskācija zemniekiem, svētnīcu un baznīcu iznīcināšana, masu represijas pret ukraiņu inteliģenci un garīdzniecību – viss tika vērsts uz ukraiņu nacionālās pašapziņas sagraušanu, garīgās elites iznīcināšanu un zemnieku ekonomiskās neatkarības likvidēšanu.

Ukrainas 1932. – 1933. g. Golodomora traģēdija gadu desmitiem tika noklusēta. Tās cēloņi, raksturs, organizācijas mehānismi un reālie mērogi tika rūpīgi slēpti ne tikai no starptautiskās sabiedrības, bet pat no vairākām ukraiņu paaudzēm. Taču neizdevās mēģinājumi noslēpt taisnību uz mūžu. Par šo Ukrainas traģēdiju jau 1933. gadā tika runāts un rakstīts Rietumos. 1988. gadā ASV kongress un juristu starptautiskā komisija 1932. – 1933. g. Golodomoru Ukrainā oficiāli atzina kā genocīdu pret ukraiņu tautu.

Valsts dara visu, lai tiktu saglabātas atmiņas par traģēdijas upuriem, kā arī lai 1932. –1933. g. Golodomoru atzītu kā genocīdu pret ukraiņu nāciju. Taisnības vārdiem par Golodomoru, Ukrainas prezidenta, parlamenta un Augstākās Radas lēmumam par bada upuru piemiņas iemūžināšanu bija nozīmīga loma ukraiņu tautas nacionālās pašapziņas atdzimšanā.

Desmit valstu parlamenti (ASV, Kanāda, Igaunija, Argentīna, Austrālija, Itālija, Ungārija, Lietuva, Gruzija, Polija) atzina 1932. – 1933. g. Golodomoru kā rūpīgi izplānotu genocīdu pret ukraiņu tautu, tādā izsakot savu politiski tiesisko vērtējumu šim noziegumam. 63 pasaules valstu kopējais paziņojums ANO 58. Ģenerālajā asamblejā guva ne tikai atbalstu, bet arī pirmo reizi vēsturē termins “Golodomors” tika iekļauts starptautiskās politikas vārdnīcā, tādējādi apliecinot ukraiņu tautas nacionālas traģēdijas vēsturisko faktu.

Šā gada 1. novembrī UNESCO 34. Ģenerālajā konferencē tika pieņemta Ukrainas ierosināta rezolūcija sakarā ar “1932. – 1933. g. Golodomora Ukrainā upuru piemiņu”. Dokumentā tiek norādīts: Golodomors kā totalitāra Staļina režīma politiskās darbības seku rezultāts ir brīdinājums tam, ka mūsdienu un nākotnes paaudzēm ir rūpīgi jāuztur demokrātiskās vērtības, cilvēku tiesības un tiesiskums. Konferences dalībnieki pieminēja Golodomora upurus un izteica līdzjūtību šīs traģēdijas piederīgajiem. Tika atbalstīta Ukrainas iniciatīva sakarā ar Golodomora 75. gadadienas piemiņas pasākumu organizēšanu un dalībvalstis tika aicinātas tajos piedalīties. Turklāt Ģenerālā konference aicināja dalībvalstis izskatīt jautājumu, lai informācija par Golodomoru tiktu iekļauta mācību un zinātniskās pētniecības programmās, lai veicinātu šīs traģiskās vēsturiskās lappuses atmiņas saglabāšanu nākotnē.

Šodien Ukrainas un starptautiskā sabiedrība atzīmēs bada upuru Ukrainā piemiņu dienu. Oficiālo pasākumu ietvaros Ukrainā notiks starptautiskā akcija “Aizdedzināsim svecīti!”. Šīs akcijas laikā Ukrainas ārzemju pārstāvniecību, ukraiņu kopienu, kā arī citu nacionalitāšu pārstāvju, kas atbalsta Golodomora upuru piemiņu dienu, logos 2 – 3 minūtes pirms saules rieta tiks aizdedzinātas svecītes. Šī starptautiskā akcija simbolizē ukraiņu tautas vienotību un Golodomora 75. gadadienas upuru piemiņas pasākumu uzsākšanu ukraiņu pārstāvju vidū visā pasaulē.

Ukraiņu tauta labi apzinās, ka tāda mēroga sociālajai katastrofai jābūt iemūžinātai vēsturē…

Publikācija no “LA”, tapusi sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā


Daži materiāli angliski


Ukrainas prezidents Viktors Juščenko un citi valsts politiķi sestdien piedalījās dievkalpojumā Svētās Sofijas katedrālē Kijevā, pieminot Staļina izraisītā bada Ukrainā 75.gadadienu. (LETA/AFP, 24. novembris,2007)

Dievkalpojumā piedalījās Juščenko ar sievu un viņu pieciem bērniem, kā arī aizejošais premjerministrs Viktors Janukovičs un virkne ministru no Ukrainas dažādajām politiskajām partijām.Pēc aizlūguma baznīcā politiķi un iedzīvotāji dosies gājienā uz bada upuru monumentu un plkst. 16 pēc Latvijas laika Ukraina ievēros klusuma brīdi. Pieminot Staļina izraisītā bada nogalinātos desmit miljonus upuru, ukraiņi arī iededzinās sveces pilsētā un mājās.Ukrainas ir vērsusies ANO, aicinot atzīt par genocīdu Staļina izraisīto badu Ukrainā 1932.-1933.gadā, kad gāja bojā līdz desmit miljoniem cilvēku. Ukrainas parlaments pagājušā gada novembrī pieņēma likumu, šos notikumus atzīstot par padomju genocīdu pret ukraiņu tautu.Krievija, kura ANO Drošības padomē bauda veto tiesības, ir pretojusies Kijevas prasībām atzīt šo traģēdiju kā genocīdu, baidoties, ka tas izraisīs līdzīgas prasības par citām Staļina zvērībām.
Padomju valdība tās pastāvēšanas pirmajās desmitgadēs trīs reizes izraisīja masveidīgu badu – 1921./1922.gadā, 1932./1933.gadā un 1946./1947.gadā.1932./1933.gada badā, ko izraisīja komunistiskā diktatora Josifa Staļina rīkojums par vardarbīgu pārtikas atsavināšanu Ukrainas lauku rajonos, nomira līdz desmit miljoni cilvēku.Tas bija viens no pasaules vēsturē briesmīgākajiem cilvēka izraisītajiem masu iznīcināšanas gadījumiem.

Daudzi ukraiņi uzskata, ka Staļina mērķis bija pret ukraiņu tautu vērsts apzināts genocīds, un Ukrainā 1932./1933.gada bads, kas tiek dēvēts par “holodomor”, ir pielīdzināts nacistu īstenotajam holokaustam.

Daži ukraiņi gan domā, ka badu izraisīja toreizējo līderu pieļautās, taču piedodamās kļūdas, nevis apzināti Maskavas centieni iznīcināt ukraiņus.

Bez Ukrainas bads skāra arī Krievijas dienvidu apgabalus un daļu pašreizējās Moldovas un Kazahstānas teritorijas.

Diskusijas par padomju režīma atbildību bada izraisīšanā Ukrainā ir aktuālas arī šodien. Daļēji tas izskaidrojams ar to, ka vēsturniekiem līdz šim nebija pieejami attiecīgā vēstures perioda arhīvi, lai noskaidrotu, vai Kremlis badu izraisīja apzināti vai neapzināti.

November 24, 2007 - Posted by | komunisms, Staļins, Vēsture

5 Comments »

 1. Vaacijaa par pieminjas dienu Ukrainaa pilniigs klusums.

  Comment by L. K. | November 24, 2007 | Reply

 2. cerams, ka ukraina turpinās atsvabināšanos no krievijas ietekmes!

  Comment by vulverīns | November 24, 2007 | Reply

 3. […] 2006. gadā Ukrainas parlaments golodomoru atzina par genocīdu pret ukraiņu tautu. http://www.delfi.lv/news/world/other/article.php?id=20479462 Gulags.lv par genocīdu Ukrainā […]

  Pingback by Krievija golodomoru neuzskata par genocīdu « gulags.lv | March 11, 2008 | Reply

 4. […] http://www.delfi.lv Gulags.lv par genocīdu Ukrainā […]

  Pingback by Saeima tomēr atzīst genocīdu pret Ukrainu « gulags.lv | March 13, 2008 | Reply

 5. Awesome! Its truly awesome article, I have got much clear idea on the topic of
  from this paragraph.

  Comment by Продвижение и аудит сайтов | September 25, 2017 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: