Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Politiski represēto salidojums Ikšķilē

Politiski represēto salidojums Ikšķilē 2008.g.

No LTV-1 ziņām


No LNT ziņām


Tautas sīkstākā daļa satiekas Ikšķilē

Politiski represēto salidojumā priecājas par atkalredzēšanos, uz brīdi atmetot rūgtumu pret politiķiem.

Desmitajā politiski represēto salidojumā Ikšķilē sestdien pulcējās vairāki tūkstoši padomju režīma represijās cietušo ļaužu no visas Latvijas. Jau otro pasākumu apmeklēja Valsts prezidents Valdis Zatlers, bet viens no salidojuma atslēgvārdiem šogad bija “referendums”.

“Koncerti un runas jau ir smuki. Bet, protams, ne jau tādēļ šeit katru gadu braucu vairāk nekā simt kilometru. Šis ir vienīgais pasākums, kur vienuviet var satikt tik daudz cīņubiedru,” tā, balstīdamies uz spieķa, taču mundrs un priecīgs, sacīja salidojumā sastaptais Ēriks Līdaks, kurš uz Ikšķili braucis no Tukuma rajona Jaunpils. “Sveiks, Ērik!” viņu iztālēm atpazīdamas, klāt sirmajam kungam steidzās viena dāma pēc otras, priecādamās par atkalredzēšanos, – ar viņām Ē. Līdaks iepazinies tieši līdzšinējos salidojumos Ikšķilē.

1949. gada 25. martā, kad Ē. Līdaku izsūtīja uz Sibīriju, viņam bija 17 gadu.

Gan 1949., gan 1941. gada deportācijas uzvedumā “Neaizmirsīsim pagātni” sestdien Ikšķiles estrādē izrādīja Saldus Tautas teātra un Saldus rajona teātru aktieri Ineses Legzdiņas režijā, dziedot Indras Eisules vadītajam Saldus zemessargu ansamblim “Kurzeme”. Uzvedums, ar kura izrādīšanu rīkotāji bija atkāpušies no ierastās programmas, kad pēc oficiālās daļas sekoja svinīgs koncerts, ne vienam vien acīs sariesa asaras.

Sērīgas pārdomas daudziem uzjundīja arī klusuma brīdis, pieminot aizsaulē aizgājušos represētos – pēdējā gada laikā no šīs pasaules šķīrušies vairāk nekā 2500 represijas pārcietušo, kas ir lielākais līdz šim minētais skaits.

Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Gunārs Resnais gan salidojuma dalībniekus mudināja “mazāk čīkstēt”. Lai gan “daudzi nav gaidījuši tādu Latviju, kāda tā ir šodien, kur veciem cilvēkiem maciņi trīc no inflācijas”, likvidēta cukurrūpniecība, apdraudēta lauksaimniecība un zvejniecība un rodas rūgtums pret valdību un politisko eliti, “es aicināšu jums šo rūgtumu tomēr izmest šodien. Nekur mēs nespruksim ar savu neapmierinātību”, rosināja represēto apvienības vadītājs.

Kurnēšanu G. Resnais aicināja mainīt pret sadarbību ar valdību, jo tieši tā pēdējā gada laikā izdevies atrisināt vairākus sasāpējušus jautājumus. Politiski represētajiem ieviesti atvieglojumi tālsatiksmes transportā, par pieciem gadiem samazināts pensionēšanās vecums un “pats galvenais, ne jau mēs paši, bet valdība, valsts, ir pielikusi roku mūsu kopējā memoriāla izveidē pie Okupācijas muzeja”, teica G. Resnais, īpašu pateicību adresēdams kultūras ministrei Helēnai Demakovai. Neatrisināto lietu sarakstā gan vēl arvien paliek veselības aprūpe, kur, kā tika uzsvērts politiski represēto salidojuma rezolūcijā, joprojām “saglabājas nevienlīdzība starp komunistiskā režīma un nacistiskā režīma piekritējiem”.

Jau otro gadu pēc kārtas, sveikts ar aplausiem un ziediem, salidojumu ar savu klātbūtni pagodināja Valsts prezidents Valdis Zatlers ar kundzi. Pēc salidojuma oficiālās daļas, kad dalībnieki jau devās uz pikniku pļaviņā aiz estrādes, prezidents vēl ilgi kavējās estrādē, cilvēku pūļa ielenkts. Desmitiem sirmo kungu un kundžu vēlējās paspiest viņam roku, pārmīt kādu vārdu un kopā nofotografēties.

Savā uzrunā V. Zatlers politiski represētos nodēvēja par “sīkstāko Latvijas tautas daļu”. V. Zatlers sacīja: “Kādreiz es domāju: kā mums izdevās atgūt neatkarību? Un tad es sapratu. Neskatoties uz to, ka okupācija sadalīja mūsu tautu trīs daļās – izsūtīja uz Sibīriju, izsūtīja trimdā un lika palikt arī šeit, okupācijas zemē –, katra no šīm daļām pildīja pienākumu pret savu valsti. Jūs, kas bijāt Sibīrijā un izdzīvojāt, pierādījāt to, ka Latvijas valsti fiziski iznīcināt nav iespējams.” Prezidents arī uzsvēra, ka gada laikā kopš iepriekšējā salidojuma daudz kas paveikts, lai “pieminētu visus tos, kas palika Sibīrijā. Mums ir gan Sibīrijas bērnu atmiņu stāsti, mums ir bārenītes piemineklis, mums ir arī filma “Padomju stāsts”. Tas viss ir šajā gadā paveiktais. Mums jāiet turpināt šis darbs, jādara vēl un vēl”.

Salidojumā bija ieradušies arī partijas “Pilsoniskā savienība” līderi. Ar runu, nolasot Eiropas Komisijas sanāksmes par totalitāro režīmu noziegumiem noslēguma dokumentu, uzstājās Sandra Kalniete, kuru pavadīja eiroparlamentārietis Ģirts Valdis Kristovskis. Salidojuma viesis bija arī Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis, kurš ar ovācijām uzņemtajā runā aicināja doties uz abiem augustā gaidāmajiem referendumiem. Mudinājumu piedalīties 2. augusta referendumā par tautas tiesībām uz Saeimas atlaišanu, lai “pasargātu valsti no kalpu uzkundzēšanās”, salidojuma rezolūcijā bija iekļāvusi arī Latvijas politiski represēto apvienības valde.

“Vai nākamgad atkal tiekamies? Vai nav par biežu?” pirms salidojuma saviesīgās daļas, dodoties uz pikniku pļaviņā, apvaicājās G. Resnais. “Nē,” vienbalsīgi izsaucās sirmo vīru un sievu pulks, solīdamies uz Ikšķili braukt arī nākamvasar. 11. salidojumā gan nāksies mainīt tikšanās vietu, jo estrādi paredzēts nojaukt, taču, kā solīja Ikšķiles mērs Jānis Rudzītis, represētajiem salidošanai tiks sagatavota skaista vieta pie Daugavas.

http://mod.la.lv/main1.php?dat=2008-07-21&id=3535817&type=la

July 19, 2008 - Posted by | piemiņa, Vēsture

3 Comments »

  1. […] Politiski represēto salidojums Ikšķilē Politiski represēto salidojums Ikšķilē 2008.g. […]

    Pingback by Politiski represēto salidojums Ikšķilē « Gulaga filmotēka | February 25, 2009 | Reply

  2. […] Politiski represēto salidojums Ikšķilē 2008.g. […]

    Pingback by Pasākumi 2008.g. « Gulaga filmotēka | February 26, 2009 | Reply

  3. […] Valsts prezidents šajā wīkendā viesojās Ikšķilē, tā kā man tur tagad ir čupa ar radiem, tad sanāca uztaisīt pāris bildes ar Valdi, tieši mirklī, kas šis beidza runu. Nemāku teikt, ko tauta domāja un čukstus runāja, kamēr prezidents teica runu, tikvien piefiksēju, ka tauta pārsvarā bija gados veci cilvēki. Tas noteikti saistīts ar pasākuma tēmu. […]

    Pingback by Valsts prezidents Ikšķilē | August 13, 2009 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: