Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Turkmenbaši izraudzīsies vietu, kur novietot piemiņas zīmi Kārlim Ulmanim

http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/latvijas.zinas/?doc=73648

Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna, tēlniece Arta Dumpe un arhitekts Laimonis Šmits 7. martā dosies uz Turkmenistānas pilsētu Turkmenbaši (bijusī Krasnovodska), kur 1942. gadā datēti pēdējie Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa nopratināšanas protokoli apcietinājumā, lai izraudzītos vietu, kur prezidentam novietot piemiņas zīmi. Pieminekli paredzēts atklāt 133. Kārļa Ulmaņa dzimšanas gadadienā, šā gada 4. septembrī.

”Ārprāts, kas darīts ar valstsvīru, kurš godīgi kalpojis savai tautai! Nav dzirdēts, ka citur pasaulē tā būtu nobēdzināta kāda prezidenta kapa vieta. Tā meklēta vairākus gadus, diemžēl nesekmīgi. Lai arī kā nelabvēļi censtos, latviešu tautas cieņu pret Kārli Ulmani neviens nav spējīgs iznīcināt. Pieminekli novietosim ar skatu uz Latviju, aizvedīsim arī zemi ar dzintara gabaliņiem. Kara laikā prezidentu pārvietoja no Vorošilovskas, kur tuvojās nacisti, uz Krasnovodsku, lai viņu neatbrīvotu. Varbūt piemiņas vietu ierādīs tur, kur Kārlis Ulmanis izkāpa no baržas jūras krastā,” spriež Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna, kura aktīvi organizē piemiņas zīmes veidošanu un ziedojuma vākšanu.

”Piemiņas zīmei vajadzētu būt prestižā vietā, iespējams, tas var būt topošais pilsētas dārzs. Tad tajā izveidosim mazu latvisku saliņu,” apņēmīgi teic arhitekts Laimonis Šmits.

Pieminekļa pamatā būs tēlnieka Kārļa Zāles 30. gadu beigās veidotais krūšutēls, kas bija paredzēts Latvijas Universitātei, bet nav saglabājies. To pēc fotogrāfijas izgatavos tēlniece Arta Dumpe (autore arī Lestenes Brāļu kapu memoriālam, Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piemineklim Jelgavā u. c.).

”Piemiņas zīme taps kā mazs ansamblītis. Postaments iecerēts slīpētā granītā, kurā izkalšu Latvijas karogu. Vēl nav skaidrs, vai prezidenta galvu veidošu no granīta vai bronzas, tas būs atkarīgs no ierādītās vietas. Fonā – divas strēles, kas simbolizē sašķelto pasauli. Augstākā strēle varētu būt apmēram 2,5 m augsta. Protams, granītam vajadzētu būt no Latvijas,” uzskata tēlniece Arta Dumpe.

***

Uzziņa

Līdz šā gada 25. februārim bija saziedoti Ls 4200, $ 2667. Lēšams, ka pavisam būtu nepieciešami apmēram Ls 25 000, ceļam un pieminekļa uzstādīšanai – apmēram 4,5 tūkstoši eiro.

Precīzi aprēķini tiks veikti tad, kad sadarbībā ar Turkmenbaši pilsētas pārstāvjiem būs notikusi vienošanās par precīzu piemiņas zīmes atrašanās vietu.

http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/latvijas.zinas/?doc=73648

March 1, 2010 - Posted by | Vēsture

1 Comment »

 1. Labdien!
  Skatoties šovakar raidījumu par K.Ulmani un redzot viņam veltītā pieminekļa metu TV ekrānā, K.Ulmaņa atveidojums man izskatījās drusku neadekvāts.

  K.Ulmanis bija plecīgs vīrs, bet pieminekļa metā es redzēju galvu gandrīz bez pleciem, kas pirmajā mirklī atgādina sēdošu suni (žaketes izgriezums kā divas ķepas priekšā)ar K.Ulmaņa galvu.
  Ja mans komentārs kādu sasniedz, varbūt ir iespējams aprunāties ar cienījamo mākslinieci – vai tomēr nebūtu iespējams atvēlēt vēl mazliet materiāla, un izveidot mūsu visu godātā prezidenta K.Ulmaņa atveidojumam arī latviešu zemnieka cienīgus plecus, kādi viņam arī bija.
  Ļoti atvainojos cienījamai māksliniecei par šo salīdzinājumu, bet tāds bija mans pirmais iespaids. Iespējams, ka dabā tēls izskatās labi un pareizi.
  Cieņā. M,Dreimane

  Comment by Mirdza | May 2, 2010 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: