Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Neētiska Krievijas politiķa izrunāšanās

http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/latvijas.zinas/?doc=77613

Kosačovs: “Nedod Dievs, ja spriedums nebūs par labu Kononovam.”

Krievijas Valsts domes ārlietu komitejas deputāts Konstantīns Kosačovs, kurš pārstāv valdošo partiju “Vienotā Krievija”, atļāvies izteikties par Eiropas Cilvēktiesību tiesu tonī, kāds augstām amatpersonām nepiedienas.

Jau visai drīz – 17. maijā – tiks nolasīts Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedums pret Latvijā dzīvojošo padomju partizānu Vasīliju Kononovu. Taču aprīļa beigās kļuva zināms, ka ECT locekļi jau pieņēmuši lēmumu un tas nav par labu Kononovam. Zināms arī tas, ka par V. Kononovu nobalsojuši tikai trīs tiesneši, ieskaitot ECT prezidentu Žanu Polu Kostu. Padomju partizānu atbalstīja arī tiesnesis no Moldovas Mihajs Poalelungi un Neibora Vučiņičs no Melnkalnes. Pārējie 17 tiesneši balsojuši par Latvijai labvēlīgu spriedumu. Taču, vēl nesagaidījis oficiālo sprieduma nolasīšanu, Krievijas Valsts domes ārlietu komitejas priekšsēdētājs Konstantīns Kosačovs šo trešdien internetā paziņojis, ka Krievijas un ECT attiecības krasi pasliktināsies, ja Strasbūras tiesu instance pieņems spriedumu pret Latvijā dzīvojošo kara veterānu. “Nedod Dievs, ja tas nebūs par labu Kononovam. Tad tiks atvērta visa kara vēsture un jau varēs tiesāt uzvarētājus, kurus netiesā. Kā pret to izturēties? Patiesi ceru, ka tiesneši izrādīsies gudrāki un Kononova lieta neizvērtīsies par kaunu Eiropai un katastrofu mūsu attiecībām ar tiesu,” kratījis pirkstu K. Kosačovs.

Tā kā civilizētajā pasaulē ir pieņemts ECT darbā nejaukties, jautājām, vai Krievijas Valsts domes ārlietu komitejas priekšsēdētāja izrunāšanās nav uzskatāma par politisku spiedienu uz ECT tiesnešiem.

Satversmes tiesas tiesnese Kristīne Krūma nešaubās, ka V. Kononova lieta ir ļoti politizēta un Krievija to uztver ļoti saasināti. Taču, vai Krievijas Valsts domes ārlietu komitejas priekšsēdētāja izteikumi jāuztver kā spiediens uz tiesu, viņa šaubās. Tos drīzāk varot uztvert kā izteikumus, kādi nepiedienas tik augstai civilizētas valsts amatpersonai. Tāpat zem tiesnešu goda būtu ieklausīties tādos “draudos”, jo tad tik tiešām būtu iemesls runāt par ECT tiesnešu ietekmējamību.

Saeimas deputāts Boriss Cilevičs (“Saskaņas centrs”): “Te acīmredzot ir runa par informācijas noplūdi no ECT. Es uzskatu, ka komentēt tiesas spriedumu ne pirms, ne pēc tā nolasīšanas ir nekorekti. ECT spriedums Kononova lietā būs galīgs un nepārsūdzams. Tas ir tapis nopietnā aizkulišu cīņā, kurā bija iesaistītas visas ieinteresētās puses, tāpēc kāda politiķa nu jau novēloti izteikumi diezin vai ir uzskatāmi par spiedienu, kas varētu spriedumu ietekmēt. Drīzāk tas ir politiskās ētikas jautājums. Bet es neko nekomentēšu, pirms spriedums nebūs nolasīts. Tas attiecas arī uz Kosačova izteikumiem.”

Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektors Māris Lejnieks uzskata, ka Krievijas Valsts domes ārlietu komitejas priekšsēdētāja izteikumus par hipotētisku spiedienu uz ECT uzskatīt var. Taču viena Krievijas deputāta viedoklis vēl nenozīmē, ka tas sakrīt ar visas valsts nostāju. Patiesībā deputāta Kosačova viedoklis sprieduma tapšanā Strasbūrā ir maznozīmīgs. Pārsvarā arī Eiropas valstis ētisku apsvērumu dēļ publiski nekad ECT darbā nejaucas, un to atļaujas tikai Krievija un Turcija, uzsvēra jurists.

5. un 8. Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Aleksandrs Kiršteins: “Krievu politiķiem ir skaidra stratēģija, ko viņi grib. Piemēram, Maskavā ir nodibināts pat īpašs fonds, kas nodarbosies ar “nacionālo bandu upuru apzināšanu un piemiņas iemūžināšanu Baltijas valstīs”, lai gan pašā Krievijā pietiktu ko darīt, apzinot savus kara upurus. Tāpēc arī tik svarīga viņiem šķiet Kononova attaisnošana. Tur ir līdzība ar okupācijas fakta neatzīšanu. Ja par to, ko Kosačovs sacīja par ECT, tad jāņem vērā, ka šis politiķis ir pieradis, ka Krievijā tiesas lēmumus var sarunāt, piezvanot tiesnesim. Šķiet, ka viņš īsti nesaprot, ka Eiropā tiesa – arī ECT – ir neatkarīga.”

No jebkādiem komentāriem, kas saistās ar ECT spriedumu Kononova lietā, atturējās Latvijas Ārlietu ministrija. Preses sekretārs Rets Plēsums vien bilda, ka tādi varētu būt tikai pēc ECT sprieduma nolasīšanas.


Uzziņa

1998. gadā Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs ierosināja krimināllietu pret Vasīliju Kononovu (1923) aizdomās par iespējamu kara noziegumu – deviņu civiliedzīvotāju zvērisku noslepkavošanu Mazo Batu sādžā 1944. gada 27. maijā.

2000. gadā Rīgas apgabaltiesa atzīst V. Kononovu par vainīgu apsūdzībā kara noziegumos un piespriež sešu gadu cietumsodu. Pēc atbrīvošanas Kononovs pieņem Krievijas pilsonību.

2001. gadā Latvijas tiesa atkārtoti izskata Kononova lietu, atzīst viņu par vainīgu kara noziegumos un piespriež sešus gadus cietumā.

2003. gadā Latgales apgabaltiesa Kononovam izvirzīto apsūdzību pārkvalificē, atzīstot viņu par vainīgu bandītismā, un atbrīvo no piespriestā soda izciešanas, jo iestājies noilgums.

2004. gadā Latvijas Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palāta atceļ pirmās instances spriedumu un atzīst Kononovu par vainīgu kara noziegumu izdarīšanā Otrā pasaules kara laikā un piespriež cietumsodu, ko Kononovs jau izcietis.

2004. gadā Kononovs iesniedz prasību ECT, kas 2008. gada 24. jūlija spriedumā atzīst, ka attiecībā pret Kononovu pārkāpts Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 7. pants un viņam pienākas 30 tūkstošu eiro kompensācija par morālo kaitējumu.

Latvija iesniedz apelācijas sūdzību, un ECT nolemj lietu nodot izskatīšanai tiesas Lielajā palātā.

2008. gada 14. oktobrī Ministru kabinets pieņem lēmumu iesniegt apelācijas sūdzību ECT Lielajā palātā saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību aizsardzības konvencijas 43. pantu.May 7, 2010 - Posted by | 2. pasaules karš, kara noziegumi, Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: