Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Krievijā grasās pārvērtēt NKVD lomu politiskajās represijās

Foto: Bundesarchiv
http://www.DELFI.lv  26. novembris 2010

Krievijā grasās pārvērtēt Tautas iekšlietu komisariāta jeb NKVD un citu organizāciju lomu Padomju Savienībā notikušajās represijās, aģentūrai “Interfax” pavēstījis Krievijas prezidenta cilvēktiesību padomes vadītājs Mihails Fedotovs.

Patlaban padome izstrādā projektu “Nacionālais izlīgums un totalitārā režīma upuru piemiņas saglabāšana”. “Vai projektā būs novērtēta konkrētu organizāciju rīcība? Domāju, ka jā,” sacījis Fedotovs, atbildot uz jautājumu, vai Krievija izvērtēs NKVD un citu organizāciju darbību, kas īstenoja PSRS diktatora Josifa Staļina represijas.

“Taču režīma instrumenti bija ne tikai specdienesti, bet arī tādas, no specdienestiem attālas organizācijas kā radošās savienības. Piemēram, atcerēsimies, kā [rakstnieku] Borisu Paternaku izslēdza no Rakstnieku savienības,” aicinājis Fedotovs. “Tā nebūs Staļina tiesāšana, tā nebūs NKVD tiesāšana. Tā būs [Staļina īstenotā] režīma novērtēšana. Tas, ka šī režīma upuri bija visa tauta – vismaz man personīgi ir acīmredzami,” sacījis Fedotovs.

Arī Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs jau iepriekš asi izteicies par Staļina režīmu. Maijā, dažas dienas pirms Otrā pasaules kara noslēguma 65.gadadienas viņš pauda, ka staļinismam nav nekā kopīga ar mūsdienām.

“Padomju Savienība bija ļoti sarežģīta valsts, bet, ja runā tieši, režīms, kas izveidojās Padomju Savienībā, nav nosaucams nekā citādi, kā tikai par totalitāru,” toreiz intervijā laikrakstam “Izvestija” sacīja Medvedevs. “Ja Staļinu vērtē valstiski, ja Staļina valdīšanas veidu vērtē no pēdējo gadu skatupunkta, kad attīstījusies jaunā Krievijas valsts, tad novērtējums ir nepārprotams: Staļins pret savu tautu ir veicis virkni noziegumu,” laikrakstam teica Medvedevs. “Un, neskatoties uz to, cik daudz viņš strādāja, neskatoties uz to, ko viņa valsts panāca, tas, ko viņš izdarīja pret saviem ļaudīm, nevar tikt piedots,” teicis prezidents.

Maija sākumā Krievijā pieļāva, ka pirms 9. maija svētkiem Maskavas ielās varētu parādīties Staļinu slavinoši plakāti. Medvedevs ļoti asi iestājās pret šo ieceri. 2 balles 3 balles 4 balles 5 balles


Medvedevs plāno “destaļinizācijas” kampaņu

Prezidents Dmitrijs Medvedevs uzsāks jaunu “destaļinizācijas” kampaņu, atgādinot krieviem par Padomju Savienības diktatora pastrādātajiem noziegumiem, piektdien vēsta laikraksts “Vedomosti”.

Par Josifa Staļina lomu Krievijas vēsturē plašāk tiks runāts janvārī, kad Medvedevam ieplānota tikšanās ar Cilvēktiesību padomes jauno priekšsēdētāju Mihailu Fedotovu un cilvēktiesību aktīvistiem. “Vedomosti” to apliecinājušas vairākas uz minēto pasākumu uzaicinātās personas.

Jaunā kampaņa tiks balstīta uz visu slepeno padomju arhīvu atslepenošanu. Plašākai sabiedrībai tiks atklāti arī miljoniem lietu, kurās slepenie dienesti apkopojuši ziņas par vienkāršajiem civiliedzīvotājiem.

Programmas gaitā tiks apzinātas arī Staļina laika koncentrācijas nometņu paliekas un veidoti jauni pieminekļi režīma upuriem, vēsta laikraksts.

“Vedomosti” raksta, ka cilvēktiesību aktīvisti mudinās Medvedevu “sniegt politisku un juridisku novērtējumu totalitārisma noziegumiem”.

Maijā Medvedevs lauza sava priekšteča Vladimira Putina nostāju, nosodot Padomju Savienību kā totalitāru režīmu, kas apspiedis cilvēktiesības.

Intervijā laikrakstam, kas tika publicēta divas dienas pirms Krievija svinēja 65.gadadienu kopš uzvaras Otrajā pasaules karā, prezidents izteicās, ka karalaika diktatora Josifa Staļina noziegumi nekad netiks piedoti.

“Padomju Savienība bija ļoti sarežģīta valsts, un, godīgi runājot, režīms, kas tika uzcelts Padomju Savienībā (..), nevar tikt nosaukts nekā citādi kā totalitārisms,” atzīmējis Medvedevs.

“Diemžēl, tas bija režīms, kur tika apspiestas pamattiesības un brīvības,” norādīja prezidents.

Līdz šim Medvedevs un Putins, kurš savulaik bijis VDK virsnieks, padomju sistēmu kritizējuši visai reti, tā vietā uzsvaru liekot uz režīma sasniegumiem.

Taču analītiķi “Vedomosti” izteikušies, ka Medvedevs, šķiet, gatavojas “destaļinizāciju” izvirzīt par vienu no galvenajām savas prezidentūras tēmām.

“Skaidrs, ka tas ir Kremļa projekts (..), kura mērķis ir izskaust [valsts] tēla problēmas Rietumos,” laikrakstam norādījis Maskavas Karnegi centra analītiķis Nikolajs Petrovs.

Viņš atgādina, ka Medvedevs šo tēmu aizskāris arī septembrī, tiekoties ar Rietumu analītiķiem un diplomātiem Krievijas Valdajas forumā.

November 26, 2010 - Posted by | KGB, PSRS, represijas, Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: