Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Ungārijā ar likumu nosaka sociālistu atbildību par komunistu noziegumiem

http://www.diena.lv/pasaule/ungarija-ar-likumu-nosaka-socialistu-atbildibu-par-komunistu-noziegumiem-13923312

Ungārijas parlaments, kurā dominē centriski labējā partija Fidesz,  pieņēma likumu, ka opozīcijas sociālisti ir atbildīgi par savulaik valdījušās komunistu partijas noziegumiem.

Teksts, kurā kompartija un tās mantinieki nodēvēti par “noziedzīgām organizācijām”, tiks iekļauts jaunajā konstitūcijā, kas stāsies spēkā svētdien. “Kā Ungārijas Sociālistiskās strādnieku partijas likumīgā mantiniece (..) Ungārijas Sociālistiskā partija (MSZP) dala atbildību, kas gulstas uz valsts partiju,” teikts konstitūcijas papildinājumā.

MSZP ir atbildīga “kā nelegāli iegūtās bagātības mantiniece, kā labuma guvēja no nelikumīgās peļņas, kas iegūta diktatūras vai pārejas laikā, kā arī personāla nepārtrauktības dēļ, kas saista veco partiju ar jauno partiju”.

MSZP ir lielākā opozīcijas partija, un pēc demokrātiskās iekārtas atjaunošanas tā trīs reizes uzvarējusi parlamenta vēlēšanās. 1990. gadā tā tika izveidota uz Sociālistiskās strādnieku partijas pamata, kas Ungārijā valdīja no 1947. līdz 1989. gadam.

Tāpat kā daudzās citās bijušajās komunistu valstīs Ungārijā pāreja uz demokrātiju un tirgus ekonomiku notika mierīgi, piedaloties daudziem vēl nesen visu varenās partijas līderiem.

Piektdien pieņemtais likums sākas ar vārdiem – “Ungārijas valsts nevar balstīties komunistu režīma grēkos”, kura līderi bija atbildīgi par “despotiskā režīma uzturēšanu un īstenošanu, kas pārkāpa likumu un nodeva tautu”.

Noziegumu vidū ir pilsoniskās demokrātijas apspiešana Otrā pasaules kara beigās ar Padomju Savienības palīdzību, pilsoņu nogalināšana un spīdzināšana, diskriminācija politiskās pārliecības dēļ, privātās dzīves nelegāla uzraudzība, 1956.gada pretpadomju sacelšanās apspiešana.

Līdz ar jauno likumu bijušajām kompartijas augstākajām amatpersonām tiek anulētas vai samazinātas valsts pensijas.

Tiesa gan, bijušie komunistu funkcionāri atrodami arī partijas Fidesz biedru vidū, no kuriem pazīstamākie ir kompartijas centrālkomitejas locekļi Matiašs Surošs un Imre Požgai, kas Fidesz sarīkojumos redzami prominento viesu vidū.

December 31, 2011 - Posted by | Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: