Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Aicina atsaukties grāmatā ”(Divas) puses” aprakstīto liepājnieku radiniekus

Grāmata, kurā ievertas arī divu liepājnieku kara laika dienasgrāmatas.

Latvijas grāmatnīcās pieejams grāmatas “(Divas) puses. Latviešu kara stāsti” otrais iespiedums, kurā ietvertas sešas latviešu karavīru, kuri Otrā pasaules kara laikā karoja komunistiskās Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas armijās, frontē un apmācībās rakstītās dienasgrāmatas.

Grāmatas autori aicina atsaukties tuviniekus diviem liepājniekiem, kuru dienasgrāmatas iekļautas grāmatā. Grāmatas veidotāji cer, ka “(Divas) puses” lasīs un atsauksies karā kritušo liepājnieku Alfona Kaunasa un Nikolaja Šķutes tuvinieki. Viņu sniegtās ziņas ļautu precizēt arī šo dienasgrāmatu autoru biogrāfijas.

Pēc grāmatai veltītā žurnālistes Andas Buševicas veidotā raidījuma “Augstāk par zemi” izskanēšanas “Latvijas Radio 1” ēterā 14. janvārī pie grāmatas veidotājiem atnāca viena no dienasgrāmatu autoriem – sarkanarmieša Mārtiņa Strazdiņa – radiniece tekstilmāksliniece Iveta Vecenāne.

Grāmatas veidotājiem līdz šai tikšanās reizei nebija atbildes uz pašu svarīgāko jautājumu: vai Mārtiņš Strazdiņš pārnāca no kara? Iveta uz to atbildēja – jā.

Bijušais karavīrs, tolaik jau vecs vīrs un invalīds, bija viņas bērnības draugs, ar kura vārdu un sirsnību atmiņās saistās iešana uz bērnudārzu, braucieni uz zooloģisko dārzu un konfekšu tūtas. Iveta un viņas māte izstāstīja Strazdiņu ģimenes sarežģīto likteņstāstu, kurā ir gan brāļu karošana pretējās pusēs, gan smags darbs, gan traģiski zaudējumi, gan arī varonība, sargājot tuviniekus no varas represiju mašīnas zobratiem.

Grāmatas “(Divas) puses” otrajā iespiedumā ir iekļauta Ivetas mātes saglabātā Mārtiņa Strazdiņa un viņa ģimenes pirmskara fotogrāfija, kā arī papildināta biogrāfiskā informācija.

Grāmata “(Divas) puses. Latviešu kara stāsti” ir veltījums Latvijas Otrā pasaules kara paaudzei. Šajā 20.gadsimta baisākajā karā abās frontes pusēs karoja vairāk nekā 200 000 Latvijas iedzīvotāju. No viņiem dzīvību zaudēja gandrīz puse.

“(Divās) pusēs” publicētās karavīru dienasgrāmatas rada stāstu par karalaika ikdienu frontes abās pusēs, kurā galvenā vērtība ir dzīvībai, cilvēcībai, mājām un Latvijai.

Grāmata “(Divas) puses. Latviešu kara stāsti” tapusi valsts pētījumu programmas “Nacionālā identitāte” projekta “Latvijas sociālā atmiņa” ietvaros.

Tā iznākusi Ulda Neiburga un Vitas Zelčes redakcijā.

Grāmatu ar Fridriha Eberta fonda atbalstu klajā laidis apgāds “Mansards”, ievadot jaunu vēsturei un sociālajai atmiņai veltītu sēriju “Nospiedumi”. LTV1 raidījums “100 grami kultūras” “(Divas) puses” nominējis gada balvai literatūrā.

www.liepajniekiem.lv

February 11, 2012 - Posted by | 2. pasaules karš, grāmatas

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: