Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Ar Latvijas studijas līdzdalību tapusi filma par PSRS sabrukumu

http://www.ir.lv/2012/3/3/ar-latvijas-studijas-lidzdalibu-tapusi-filma-par-psrs-sabrukumu

Filmu studija „Deviņi” iesaistījusies starptautiskā kinoprojektā
Pscr-media_large

Krievijas prezidenta vēlēšanu priekšvakarā februāra beigās Maskavā notika pirmizrāde amerikāņu žurnālista un režisora Deivida Satera filmai “Laikmeta agonija” (Age of Delirium), kas vēstī par Padomju Savienības sabrukumu. Starptautiski nozīmīgais dokumentālais darbs tapis kā Hadsonas institūta (ASV) un Latvijas filmu studijas „Deviņi” sadarbības projekts.

Filma jau izrādīta Vašingtonā un citviet ASV, informē studijas „Deviņi” pārstāve Signe Valtiņa. Maskavā pirmizrādi un tai sekojošo diskusiju apmeklēja vairāk nekā 300 juristu, advokātu, cilvēktiesību aktīvistu, politologu, vēsturnieku, Kinematogrāfu ģildes biedru, vēstnieku un diplomātu no dažādām Eiropas valstīm un starptautiskām organizācijām.

Filma, kas uzņemta Maskavā, Sanktpēterburgā, Baltijas valstīs, Karagandā un vēl daudzās citās bijušajās PSRS teritorijās, rāda aculiecinieku pieredzi un likteņus, kas pirms 20 gadiem sapņoja par brīvību un kuriem nācās dārgi par to maksāt.

Rekonstruējot Padomju Savienības fiktīvo pasauli caur aculiecinieku stāstiem, Saters parāda, ko nozīmēja dzīvot sabiedrībā, kas balstīta uz melīgām idejām un kā tās noved pie sistēmas pašiznīcināšanās. Filmā varam dzirdēt disidentu stāstus, kas, vēloties pamest PSRS teritoriju, šķērsojuši Somijas robežu, taču tikuši nodoti atpakaļ PSRS varas iestādēm, piedzīvojuši neskaitāmas spīdzināšanas un pakļauti psihotropo medikamentu iedarbībai psihiatriskajās slimnīcās, par ieslodzīto lēnu bada nāvi karceros, par zādzību apsēstām rūpnīcām un alkoholā slīkstošiem kolhoziem.

Filmas veidotāji uzskata, ka pašreizējā politiskā situācija valstī – simtiem tūkstošu cilvēku iziešana ielās un protesti pret Putina sistēmu, kā arī tuvojošās Krievijas prezidenta vēlēšanas ir labs iegansts, lai runātu par 20 gadus neseno pagātni un meklētu saskares punktus toreiz paustajiem ideāliem ar šodienas realitāti.

Filma “Laikmeta agonija” uzņemta pēc tāda paša nosaukuma literārā darba motīviem, kas ieguvis atpazīstamību pasaulē, un, pēc ekspertu domām, patiesi ataino un analizē procesus, kas Padomju Savienību noveda līdz sabrukumam. Tā autors Deivids Saters (latviešu valodā viņa darbs “Laikmeta agonija” izdots 2006. gadā apgādā “Atēna”) ir slavens amerikāņu žurnālists, XX gs. 70. un 80. gados dzīvojis un strādājis Padomju Savienībā, rakstījis reportāžas “Financial Times” un “Wall Street”, pirmo reizi kopā ar latviešu un krievu kinematogrāfistiem iemēģinājis roku arī režijā, pārnesot savas emocionāli piesātinātās grāmatas lappuses uz kino ekrāniem. Filmu veidojot, Saters atgriežas tajās vietās un runā ar tiem cilvēkiem vai viņu bojāejas aculieciniekiem, ar kuriem viņš slepeni saticies un runājis pirms 30 gadiem.

Pie filmas “Laikmeta agonija” kopā ar tās autoru Deividu Sateru strādājusi filmu studijas „Deviņi” komanda – līdzrežisore Ināra Kolmane, montāžas režisors un filmēšanas organizētājs Jānis Juhņēvičs, operators Aivars Kalniņš, ar arhīva atlasi darbojusies Ilze Vidauska; filmas veidošanā iesaistījušies arī Krievijas režisori Andrejs Ņekrasovs un Grigorijs Amnuels.

Filma montēta un apstrādāta studijā „Deviņi” Rīgā, Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība studijā Prāgā, skaņas montāža pabeigta Vašingtonā. „Laikmeta agonijas” fragmenti pieejami Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība īpaši PSRS sabrukuma 20. gadadienai veltītā tīmekļvietnē.

March 3, 2012 - Posted by | Filmas, PSRS, PSRS sabrukšana

1 Comment »

  1. Izklausās ļoti interesanti, kur šo filmu varētu noskaītites?

    Comment by ex | March 3, 2012 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: