Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

ECT: poļu virsnieku nošaušana Katiņā ir kara noziegums

Strasbūras tiesa nav izvērtējusi Katiņas lietas izmeklēšanas efektivitāti Krievijā
http://www.ir.lv/2012/4/16/ect-polu-virsnieku-nosausana-katina-ir-kara-noziegums
Kati_a_psrc-media_large

Vairāk nekā 20 tūkstošu poļu virsnieku nogalināšana 1940.gadā Katiņas mežā (tagad – aptuveni 19 km uz rietumiem no Smoļenskas Krievijā) bija kara noziegums, teikts pirmdien publiskotajā Eiropas Cilvēktiesību tiesas lēmumā (ECT).

“Kara noziegumiem nav noilguma. Tomēr ECT nav atradusi jaunas liecības vai pierādījumus, kas uzliktu par pienākumu Krievijas varas iestādēm sākt jaunu šīs lietas izmeklēšanu,” teikts lēmumā, kuru citē aģentūra “ITAR-TASS”.

Katiņas lietas izskatīšana ECT sākās 2011.gada oktobrī. Polijas puse Strasbūras tiesā pārsūdzēja Krievijas Galvenās kara prokuratūras 2004.gada lēmumu par Katiņas lietas slēgšanu, jo poļu virsnieku slepkavas jau sen esot miruši. Polijas puse Krieviju apsūdzēja kara noziegumā, norādot, ka virsniekus nogalināja bez tiesas un objektīvas izmeklēšanas, turklāt Krievija nogalināto radiniekiem neatklāja lietas materiālus, tos noslepenojot.

Polijas puse Strasbūras tiesā prasīja Krievijai pilnībā atslepenot Katiņas lietas materiālus un reabilitēt nogalinātos, uzskatot, ka principiāla nozīme ir tieši reabilitācijai, nevis kompensācijai, raksta portāls “Newsru.com”.

Taču, tā kā ECT var iesniegt prasības vien par cilvēka tiesībām un brīvībām, kas uzskaitītas Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā, Polija uzstāja, ka Krievija ir pārkāpusi arī divus šīs konvencijas pantus – tiesības uz dzīvi (2.pants) un aizliegumu spīdzināt (3.pants).

Pirmdien ECT paziņoja, ka sūdzība par konvencijas 2.panta pārkāpumu pārsniedz Eiropas tiesas kompetences, proti, Strasbūras tiesa atteicās izvērtēt Katiņas lietas izmeklēšanas efektivitāti Krievijā laikposmā no 1990. līdz 2004.gadam.

Tā saucamā Katiņas lieta faktiski nozīmē vairākas izrēķināšanās ar poļu armijas virsniekiem, kuri PSRS cietumos un nometnēs bija ieslodzīti 1940.gada pavasarī. Bijusī Padomju savienība neatzina, ka gandrīz 22 tūkstošus poļu virsnieku mērķtiecīgi nošāva NKVD darbinieki.

Pagājušā gada aprīlī Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs atbildību par Katiņas traģēdiju lika prasīt no bijušajiem PSRS vadītājiem un teica, ka ir nevietā jebkuri citi mēģinājumi meklēt atbildīgos par poļu virsnieku slepkavībām.

Poļu advokāts Ireneušs Kamiņskis atzinis, ka ECT spriedums tikai daļēji apmierina Poliju, vēsta aģentūra “RAPSI”. Tomēr, viņaprāt, svarīgi, ka ir atzīta “Krievijas nepilnīgā sadarbība” ar ECT Katiņas lietas izskatīšanā.

Tā kā visvairāk poļu tika noslepkavots Katiņas mežā, tad arī viss vienlaikus Padomju Savienībā notikušais poļu slaktiņš tiek dēvēts par Katiņas slaktiņu.

1943.gadā parādījās pirmās ziņas par poļu militārpersonu masveida apbedījumiem Katiņas mežā.

Nacistiskā Vācija nekavējoties apsūdzēja slepkavībā padomju spēkus, bet PSPS vēlāk uzvēla vainu nacistiem un gandrīz pusgadsimtu apgalvoja, ka par to esot atbildīga Vācija.

Slaktiņš bija aizliegts temats gan Padomju Savienībā, gan Polijā līdz komunistiskā režīma sabrukumam 1989.gadā, kad padomju līderis Mihails Gorbačovs beidzot atzina, ka par noziegumu ir atbildīgs Staļins.

April 16, 2012 - Posted by | kara noziegumi, PSRS

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: