Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Briesmu zvans labticīgajiem Rietumiem

Kāpēc jāizlasa publicista, britu žurnālista Edvarda Lūkasa jaunā grāmata
Juka Rislaki 21.maijs 2012
Anna__epmena_afp-media_large
No ASV izraidītā krievu spiedze Anna Čepmena. Foto: AFP/LETA

Krievi vienmēr ir nodarbojušies ar izlūkošanu un dara to joprojām, turklāt Krievijas izlūkošanas dienestu darbības stils, paņēmieni un mērķi kopš aukstā kara laikiem nav īpaši mainījušies. Par to savā jaunajā grāmatā (“Maldināšana. Spiegi, meli un kā Krievija krāpj Rietumus.” Edward Lucas: Deception. Spies, Lies and How Russia Dupes the West. Bloomsbury, Londona, 2012. 372 lpp.) brīdina angļu žurnālists Edvards Lūkass.

Protams, viņš apskata arī Rietumvalstu izlūkošanas darbību austrumos, tomēr galvenokārt stāsta par tās grūtībām, kļūdām un neveiksmēm. Atklāta sabiedrība ir viegls izlūkošanas objekts, un šāda sabiedrība savai ārējai izlūkošanai radījusi zināmus ierobežojumus. Noslēgtākai un nedemokrātiskākai sabiedrībai šajā ziņā ir ievērojamas priekšrocības.

Lūkasam ir gan savs viedoklis, gan pieredze. Kā žurnālists viņš kopš 1986.gada dzīvojis Berlīnē, Maskavā, Prāgā, Vīnē un Baltijas valstīs, bet šajā pavasarī, sasniedzis 50 gadu vecumu, pārcēlies strādāt uz Londonu.

Lūkass uzsver, ka viņš skandina briesmu zvanu un ka Rietumvalstu labticība ir bīstama. Patiesībā rakstniekam to nemaz nevajadzētu atkārtot – pietiek, ka viņš pārliecina lasītāju ar faktu palīdzību.

Faktu par to, kā Krievija maldina un dezinformē Rietumus, ir daudz. Jau lasot pirmo nodaļu, mati slejas stāvus, kaut arī tur tēlotais notikums ir zināms. Lūkass atgādina, kā un kāpēc 2009. gada rudenī Krievijas cietumā līdz nāvei spīdzināja juristu Sergeju Magņitski, kurš tika uz pēdām augstāko ešelonu korupcijai. Vismaz šo nodaļu vajadzētu izlasīt ikvienam, kam interesē Krievija.

Grāmatā no daudzām pusēm izklāstīta Krievijā valdošā sistēma. Piemēram: “Krievijas svarīgākā eksportprece nav nafta vai gāze. Tā ir korupcija.”

Šis pētījums varbūt atvērs acis tiem, kuri tic, ka Krievijas investīcijas un krievu miljonāru vilināšana uz Latviju nāk par svētību valstij un sabiedrībai. Lukass neuzskata par pārspīlētu pārliecību, ka Krieviju vada “siloviki” (spēka struktūras, ministrijas – red.), spēkavīri, ārzemniekiem naidīga zaglīga šķira (xenophobic kleptocrats), kura apdraud ne tikai savu, bet arī citas tautas.

Protams, autors, nav varējis nociesties, nepastāstot par pēdējo gadu interesantāko spiegu skandālu, kurā galvenajā lomā nokļuva Amerikas Savienotajās Valstīs aizturētā sarkanmatainā “ballīšu karaliene” Anna Čepmena (Anna Kuščenko). Pēc gūstekņu maiņas 2010.gadā Čepmena Maskavā satikās ar premjerministru Putinu, tika pie sava TV šova un tagad ir Krievzemes seksa simbols nr.1. Patiesībā Čepmena bija jaunākā un gluži nepieredzējusi locekle krievu “nelegāļu” citādi profesionālajā grupā.

Lūkass domā, ka šo gadījumu nevajadzētu novērtēt par zemu vai vienkārši izsmiet. “Nelegālis” ir aģents, kurš, aizslēpies aiz viltotas vai “nozagtas” personības, dzīvo ārzemēs, lai sagatavotos izlūkošanas darbībai.

Neapšaubāmi visnozīmīgākā ir grāmatas pēdējā nodaļa. Tā stāsta par aģentu Hermani Simmu, kura darbība “nodarīja vislielāko kaitējumu NATO vēsturē”. Īpaši atzīmējams tas, ka Lukasam bijusi iespēja intervēt pašu Simmu, kurš pašlaik izcieš sodu cietumā Tartu.

Simms ir bijušais Igaunijas policijas priekšnieks un vēlāk atbildēja par drošību Aizsardzības ministrijā. Grāmatā teikts, ka vairāku valstu ierēdņi iepriekš bija pētījuši viņa personību un acīmredzot nebija pamanījuši neko aizdomīgu. Nelegālis, kurš nodarbojās ar Simmu un satikās ar viņu dažādās valstīs, bija “Brazīlijā dzimušais un Spānijā dzīvojošais portugālis Antonio de Jezus Amorets Grafs”. Šī Jēzus īstais vārds ir Sergejs, un zināms, ka viņš bieži viesojies Latvijā. Viņš kaut kur pazuda, iespējams, pārgāja kalpot Rietumu pusē.

Savā grāmatā Lūkass daudz uzmanības pievērsis Baltijas valstīm un to vājumam iepretim Krievijas propagandai un dezinformācijai. Autors uzslavē igauņus par to, ka viņi 2008.gadā atmaskoja un notiesāja Simmu – tiesa, balstoties uz informāciju, ko piegādāja lietuvieši un amerikāņi. Simms bija arī Vācijas izlūkdienesta aģents, un Lūkasam šis fakts dod iemeslu atgādināt par Baltijas jūras gāzes vadu un kanclera Gerharda Šrēdera saistību ar to.

Igaunijas izlūkdienestu apmācīja angļi, taču Lūkass atklāj, ka nevis Anglija, bet gan Somija un Zviedrija savulaik bija pirmās valstis, kas savus izlūkdienesta pārstāvjus nosūtīja uz nupat neatkarību atjaunojušās Igaunijas galvaspilsētu.

Pārsteidzoši, ka Lūkass neizmanto iespēju pastāstīt par politisko bēgli Aleksandru Ļitviņenko, kurš 2006.gadā Anglijā kļuva par “polonija slepkavības” upuri, bet šo gadījumu viņš ir aprakstījis savā grāmatā “The New Cold War” (Jaunais aukstais karš), kas tulkota vairāk nekā 15 valodās.

Laiku pa laikam Lūkass atkāpjas vēsturē un ceļo pa 20.gadsimtu, pieminēdams mazāk zināmus krāpšanas un spiegošanas gadījumus. Vairāki no tiem saistās ar Latviju un latviešiem.

Sīkāk Lūkass analizē 20.gadu “Operāciju Trests”, ar kuras palīdzību Krievija Rietumu izlūkdienestus atstāja ar garu degunu. Viņš atgādina arī par Rietumvalstu iniciēto izlūkošanas un pretestības tīklu (operācija “Džungļi”), kurā VDK iefiltrēja savus aģentus un tīklu iznīcināja.

Sakarā ar šo operāciju autors asi kritizē Anglijas izlūkdienestu. Savulaik uz Baltiju nosūtīja vismaz 42 latviešus, igauņus un lietuviešus, bet neizdevušās operācijas dēļ “simtiem cilvēku aizgāja bojā un tūkstošiem cilvēku dzīve tika sagandēta”. Speciālistiem šie gadījumi ir zināmi, tomēr, pateicoties pētnieciskajai žurnālistikai un plašam sadarbības lokam, Lūkasam izdevies atklāt jaunus faktus.

Autors ir somu žurnālists un rakstnieks

May 21, 2012 - Posted by | grāmatas, Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: