Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Amerikāņi noklusējuši par Katiņas traģēdiju

http://www.ir.lv/2012/9/11/amerikani-noklusejusi-par-katinas-tragediju
Atslepenotie dokumenti atklāj amerikāņu klusēšanas iemeslus par poļu traģēdiju

Amerikas varas iestādes no sabiedrības noklusējušas informāciju par vairāk nekā 22 000 poļu augsta ranga militārpersonu masu iznīcināšanu, ko 1940.gadā paveica padomju vara Smoļenskas apgabalā, informē AP, atsaucoties uz Polijas vēstniecības ASV ziņoto. Informācijas un pierādījumu par Katiņas slaktiņu ASV varas iestādēm bijis pietiekami.

Saskaņā ar arhīvu informāciju, kas tagad nonākusi atklātībā, nacistu gūstā nonākušie amerikāņi saviem tuviniekiem vēstulēs rakstījuši par masu kapiem, ko 1943.gadā atraduši nacistu okupētajā teritorijā. Vācieši paši esot vairākus britus un amerikāņus aizveduši uz šīm masu slepkavības vietām, lai parādītu savu atradumu, rakstīts vēstulēs.

Spriežot pēc upuru mirstīgajām atliekām un citām pazīmēm, amerikāņu secinājuši, ka Smoļeskas apgabalā nogalinātie cilvēki nošauti vēl pirms tam, kad vācu karaspēks ienācis apgabalā. Tieši par to amerikāņi rakstījuši savās vēstulēs uz ASV, atsakoties piedalīties nacistu inspirētajās propagandas kampaņās.

Atslepenoto arhīvu informācija liecina, ka Vašingtona pagājušā gadsimta 40.gados zināja par Staļina režīma noziegumu Katiņā, tomēr nesteidzās šo informāciju nodot atklātībai, jo nevēlējās sabojāt attiecības ar savu sabiedroto cīņā pret Hitlera Vāciju – PSRS.

Katiņas masu slepkavības izmeklēšana ASV notika pagājušā gadsimta 50.gadu sākumā. ASV Kongress par to pieņēma īpašu rezolūciju. Kongresmeņi norādīja, ka atbildību par poļu virsnieku nogalināšanu Katiņā jāprasa no toreizējās Padomju savienības, kā arī aicināja Balto namu pret PSRS vērsties starptautiskajās tiesās.

Tomēr ASV administrācija nav ieklausījusies Kongresa ieteikumos un faktiski klusēšanu par Katiņas slepkavību saglabāja līdz pat PSRS sabrukumam.

Sagaidāms, ka atslepenots tiks aptuveni tūkstotis dokumentu, kas attiecas uz Katiņas masu slepkavību. Šos dokumentus arī publicēšot Polijas vēstniecība ASV. Šis tūkstotis lappušu, kas būs pieejams atklātībai, “ievērojami veicinās mūsu zināšanas par padomju režīma 1940.gadā izdarīto noziegumu pret poļu tautu”, vēsta Polijas vēstniecība.

Polijas vēstniecība ASV arī priecājas, ka dokumenti nonāks atklātībā, pateicoties abu valstu labai sadarbībai. Jaunākais piemērs šādai sadarbībai ir ASV Kongresa bibliotēkas 2010.gadā organizētā konference “Katiņas mežs: slaktiņš, politika, morāle”.

September 11, 2012 - Posted by | 2. pasaules karš, noziegumi pret cilvēci, PSRS, Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: