Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Bijušās PSRS psihiatriskajās klīnikās politieslodzīto reabilitācija ir valdības kompetencē

Jautājums par psihiski slimas personas statusa atcelšanu bijušās PSRS represētajiem cilvēkiem ir valdības kompetence, taču līdz šim tas nav bijis tās prioritāte, – LTV raidījumā “Labrīt, Latvija!” sacīja tiesībsargs Juris Jansons, piebilstot, ka Tiesībsarga birojā pēc palīdzības vērsušās vairākas šādas personas.

Tiesībsargs norāda, ka Lietuvā un Igaunijā šis jautājums jau sen ir atrisināts, bet Latvijā no valsts puses nekas līdz šim nav izdarīts.

Jansons piekrīt, ka šī jautājuma risināšana prasa zināmu procedūras maiņu, nepieciešama medicīnisko indikāciju izvērtēšana. Viņš norāda, ka šajos jautājumos, iespējams, varētu noderēt kaimiņvalstu pieredze.

Jau ziņots, ka 22 gadus pēc Padomju Savienības sabrukuma Latvijā joprojām dzīvo cilvēki, kuri ikdienā uz savas ādas turpina izjust PSRS represiju sekas. Tie ir cilvēki, kuri toreiz uzdrošinājās nepiekrist komunistiskajam dzīves standartam un tādēļ tika atzīti par psihiski slimiem.

Kopš tā laika, piemēram, šizofrēnijas diagnoze viņiem ir palikusi uz mūžu. Nelīdz ne sūdzēšanās tiesībsargātājiem, ne mediķiem. Lietuva un Igaunija, piemēram, politiski uzliktās diagnozes saviem bijušajiem disidentiem noņēma jau pirmajos neatkarības atjaunošanas gados. Bet Latvijas politiķi atzīst, ka par to vienkārši bijis piemirsts.

Garīgi slima cilvēka diagnoze šiem cilvēkiem ir palikusi, lai gan krimināllietas ir izbeigtas. Diagnozes dēļ šiem cilvēkiem joprojām ir aizliegts strādāt vairākās profesijās vai saņemt autovadītāja apliecību. Okupācijas muzejā domā, ka tādu represēto Latvijā varētu būt ap 50.

Andrejs Judins, Saeimas Tiesu politikas apakškomisijas priekšsēdētājs (V), uzskata, ka ir svarīgi atjaunot vēsturisko taisnību un tieši tad, ja cilvēks bija represēts, viņam jābūt reabilitētam. Judins cer, ka līdz gada beigām juridiski korekti dokuments tiks uzrakstīts.

October 22, 2012 - Posted by | represijas, REPRESĒTIE

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: