Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Ikšķilē filmē epizodes dokumentālai filmai par partizānu cīņām

 Kaspars Špēlis, „Tīnūžu muiža” vadītājs. Ikšķiles novada pašvaldība

Ikšķilē filmē epizodes dokumentālai filmai par partizānu cīņām

Foto: Ikšķiles novada pašvaldības arhīvs

23. februāra rītā un visas dienas garumā Ikšķiles novadā notika vairāku epizožu uzņemšana Normunda Puča veidotajai dokumentālajai filmai par Nacionālo partizānu cīņām pēckara Latvijas teritorijā. Filma ar nosaukumu “Segvārds: Vientulis” ir stāsts par katoļu priesteri Juhņēviču, kurš bija viens no pirmajiem Padomju okupācijas varas pretiniekiem un aicināja iedzīvotājus uz bruņotu cīņu pret komunistiskās varas iestādēm.

1945. gada priesteris dibināja partizānu apvienību, lai tā atjaunotu 1918. gada 18. novembrī nodibināto Latvijas valsti. Organizācijas uzdevums bija apvienot izkaisītās partizānu grupas un koordinēt partizānu akcijas pret okupācijas spēkiem. Juhņēvičš ir spilgta un reizē traģiska personība, jo par savu darbību saņēma noraidošu attieksmi no kristīgās baznīcas puses un par “dzimtenes” nodevību tika sodīts ar nāvi.

Ikšķiles novada kultūras mantojuma centrs “Tīnūžu muiža” filmas uzņemšanas laikā pildīja konsultatīvo funkciju, informējot par partizānu dzīves apstākļiem un to pretošanās veidiem, atbildēja par rekvizītiem, filmēšanas vietas piemeklēšanu, kā arī cilvēku atlasi masu skatiem. Filmas epizodēs būs redzami vairāki Ikšķiles novada lauku skati, kā arī Ikšķiles novada iedzīvotāji, kuri iejutušies partizānu vai Padomju kaujinieku lomās.

 Filmēšana noritēja no pulksten 9.00- 16.30 un kopumā 23.februāra dienas darbs aizņems aptuveni 4 minūtes no filmas kopējā laika. Dienas laikā tika izspēlēta kaujas epizode, partizānu sagūstīšana un vairāki dialogi. Epizodēs piedalījās trīs profesionāli aktieri- Bulis, Daudziņš un Sarmītis, kuri atveidoja vēsturiskas personības un galvenos filmas personāžus.

Cik zināms Ikšķiles novadu arī ir skārusi Nacionālo partizānu kustība un vairāki filmas personāži bija izgājuši apmācības kursus Tīnūžos, kur vācu okupācijas laikā atradās frontes diversantu apmācības iestāde. Filmas finansēšanu atbalsta Ikšķiles un Ogres tūrisma attīstības aģentūra.

Filmas ierakstus paredzēts dāvināt arī Ikšķiles un Ogres novada skolām kā mācību līdzekli pilnīgākai Latvijas vēstures apguvei. Filma būs arī kā Ikšķiles un Ogres tūrisma tēla popularizētājs, kas nav mazsvarīgs arguments jebkuras pilsētas turpmākās attīstības plānā.

March 11, 2013 - Posted by | Filmas, mežabrāļi, nacionālie partizāni

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: