Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Leģionāru gājiena laikā notiek grūstīšanās; aizturēti četri cilvēki

Grišins: policija darbu paveikusi labi. Nacionālā apvienība pieprasa Kozlovska demisiju

Legionari_1_krafts-media_large
16.marta gājiena dalībnieki un policijas. Foto: Kaspars Krafts, F64
Dairis Anučins 16.marts 2013

Leģionāru atceres dienas piemiņas gājiena laikā sestdien pie Brīvības pieminekļa izcēlies konflikts starp biedības „Apvienība pret nacismu” aktīvistiem un vairākiem leģiorāru gājiena dalībniekiem, kuru vidū bija arī Nacionālās apvienības Saeimas deputāti Jānis Dombrava un Raivis Dzintars. Iesaistoties policijas specvienībai, konfliktu izdevies novērst un trīs konflikta dalībnieki aizturēti.

ir.lv teica Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins, policijas darbs sestdien kārtības nodrošināšanai 16.marta pasākumos vērtējams atzinīgi. Grišins teica, ka policija, kā ierasts, rēķinājusies ar verbāliem konfliktiem starp abām pusēm, taču uzdevums bijis nepieļaut, lai tie pāraugtu fiziskos konfliktos.

Kopā aizturēti četri cilvēki, kas visi bijuši leģionāru atceres gājiena dalībnieki, informēja Grišins. Trīs aizturētie bijuši konflikta dalībnieki, savukārt kāda kundze aizturēta par mēģinājumu izraut lentes no sēru vainaga, ko „Apvienība pret nacismu” bija novietojusi Brīvības pieminekļa pakājē.

Tikmēr Nacionālā apvienība „Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK”, kuras deputāti iesaistījās konfliktā, pavēstījusi, ka pirmdien pieprasīs iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) demisiju, jo policija pieļāvusi, ka pie Brīvības pieminekļa vairākus simtus gājiena dalībnieku pretējās nometnes pārstāvji – biedrības „Apvienība pret nacismu” aktīvisti – sagaidīja ar skaļām sirēnām un ausīs griezošu mūziku krievu valodā, vēsta LETA.

Kā teica Grišins, „Apvienība pret nacismu” atskaņojošo aparatūru izmantojusi likumīgi, jo iepriekš saņemta atļauja mūzikas atskaņošanai. Tādēļ neesot pamata vainot policijas darbiniekus, ka tie ļāvuši atskaņot mūziku.

Arī Kozlovskis norādījis, ka policija izdarīja to, kas tai bija jāizdara, neatkarīgi no savas politiskās pārliecības vai emocijām, kā rezultātā neviens cilvēks necieta un fiziski konflikti netika pieļauti.

16. marta notikumi

Neilgi pirms pulksten desmitiem Brīvības pieminekļa tuvumā jau atradās liels policijas darbinieku skaits, tomēr īpaša rosība nebija vērojama. Ceļš līdz piemniekliem no abām pusēm norobežots ar barjerām, tomēr nekādu pārvietošanās ierobežojumu gājējiem nebija. Sekot līdzi notiekošajam bija ieradusies arī policijas vadība ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi priekšgalā.

„Apvienības pret nacismu” aktīvisti Bastejkalna pusē ieprietim piemineklim uzslēja improvizētas karātavas, uz kurām novietoja fotoattēlus no vācu koncentrācijas nometnēm. Vairāki ārvalstu tūristi tikmēr izrādīja interesi par notiekošo, uzrunājot policistus un jautājot, kas 16.martā noticis un kādēļ apkārt tik daudz policistu. Policijas pārstāvji centās sniegt īsu skaidrojumu, norādot, ka „tas saistīts ar Otro pasaules karu”.

Neilgi pirms pusvienpadsmitiem „Apvienības pret nacismu” biedri sapulcējās pie viesnīcas „Royal fg Hotel” pretim “Laimas” pulkstenim, lai dotos gājienā līdz Brīvības piemineklim ar sagatavotajiem sēru vainagiem. Pie viesnīcas ieejas viņus ar plakātiem sagaidīja trīs protestētāji, kuri nosodīja Krievijas propagandas ietekmi un „KGB darboņu” aktivitātes Latvijā, norādot uz „Apvienības pret nacismu” biedriem.

„Apvienība pret nacismu gājiens” noritēja mierīgi. Pieminekļa pakājē tika novietoti divi vainagi ar sēru lentēm nacisma upuru piemiņai. Kopā ar antinacistiem, kā ierasts, bija arī Eiroparlamenta deputāte Tatjana Ždanoka.

Pulksten 11 Doma laukumā pēc dievkalpojuma sāka pulcēties Leģionāru atceres gājiena dalībnieki. Visa gājiena laikā cauri Vecrīgai viņus ieskāva policistu veidots koridors. Tikmēr pie antinacistu uzslietajām karātavām starp vairākiem Leģionāru dienas atbalstītājiem un antinacistu biedriem risinājās asa diskusija par vēstures izpratni.

Leģionāru gājiena dalībniekiem tuvojoties piemineklim, „Apvienība pret nacismu” novietotajos skaļruņos atskaņoja skaļu sirēnu troksni, pēc tam sāka skanēt dziesma krievu valodā. Tikmēr leģionāru pieminētāji ar ziediem bija pilnībā pārklājuši iepriekš novietotos sēru vainagus, un sākās ziedu novietošana pieminekļa pakājē.

Lielākās nekārtības izcēlās brīdī, kad skaļruņos sāka skanēt runa latviešu valodā, kas vēstīja par vācu armijas kara noziegumiem. Paužot neapmierinātību par notiekošo, kāds aktīvists centās izraut vadus aparatūrai, pēc tam viņš tūlīt tika aizturēts.

Pēc brīža sākās nopietnāki asumi – vairāki leģionāru gājiena dalībnieki devās pie antinacistu uzstādītajā karātavām, cenšoties izraut vadus atskaņojošajai aparatūrai. Sākās neliela grūstīšanās ap norobežojošajām barjerām. Vārdu pārmaiņā ar antinacistiem iesaistījās arī žurnāliste Elita Veidemane, kura centās apturēt atskaņojošās aparatūras darbību.

Konflikta norisēs bija iesaistīti arī divi Saeimas deputāti – Nacionālās apvienības biedri Raivis Dzintars, kurš centās nomierināt konflikta dalībniekus, un Jānis Dombrava. Divi policijas darbinieki Dombravu pat uz brīdi veda projām no konflikta vietas, taču pēc vairākkārtējiem deputāta aicinājumiem laist viņu vaļā policisti Dombravu atbrīvoja.

Pēc notiekošā policijas specvienība norobežoja aparatūras atrašanās vietu un izveidoja koridoru iepretim antinacistu izvietotajiem attēliem. Tikmēr turpinājās asas diskusijas starp gājiena dalībnieku atbalstītajiem un pretiniekiem. Pēc brīža pretim antinacistu štābam nostājās vairāki aktīvisti ar Staļina un Hitlera noziegumus nosodošiem plakātiem. Taču, tā kā specvienība neļāva viņiem tuvoties norobežojošajai barjerai, konflikti vairs neizcēlās.

Tūlīt pēc pulksten 12 antinacistu biedri devās prom, noslēdzies bija arī leģionāru gājiens. Pieminekļa apkārtnē joprojām uzkavējās vairāki desmiti cilvēku. Nelielos bariņos turpinājās jau salīdzinoši mierīgas diskusijas par strīdīgajiem jautājumiem, leģionāri savukārt atcerējās un pārsprieda kara laika notikumus, vairāki gājiena dalībnieki dziedāja patriotiskas dziesmas.

Pēc pulksten vieniem lielākā daļa cilvēku jau bija izklīdusi, arī policijas darbinieki pamazām devās projām un sākās norobežojošo barjeru novākšana.

March 17, 2013 - Posted by | 16.marts

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: