Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Bažas par izrēķināšanos ar totalitāro režīmu pētniecības iestādēm Čehijā

Pēc Eiropas Parlamenta (EP) deputātes Sandras Kalnietes (V) iniciatīvas Čehijas augstākajām amatpersonām nosūtīta vēstule, paužot bažas par mēģinājumiem politiski izrēķināties ar Totalitāro režīmu pētniecības institūta un Slepeno dienestu arhīva vadītājiem.

Šīs Čehijas iestādes glabā arhīvus par totalitāro režīmu slepeno dienestu aģentiem un dokumentus par politiskajām represijām. Institūciju padomi, kura lemj par institūta vadību, apstiprina Čehijas Senāts, kura šobrīd vairākums ir bijušajiem komunistiskās partijas biedriem.

«Decembrī man bija saruna [ar tieslietu, pamattiesību un pilsonības] komisāri Vivjenu Redingu, kurai uzsvēru, ka dažās dalībvalstīs pēc parlamentārajām vēlēšanām, mainoties politisko spēku varas konfigurācijai, notiek mēģinājumi mainīt arhīvu likumdošanu un ierobežot pieejamību nesenās vēstures arhīviem. Čehijā šobrīd tieši tas notiek, bet mēs, kam rūp vēsturiskā patiesība, to nedrīkstam pieļaut. Tādēļ es aicināju savus kolēģus atbalstīt šo vēstuli, jo arhīviem ir jābūt neatkarīgiem no politiķiem,» saka Kalniete.

Starp vēstules parakstītājiem ir deputāti no Baltijas valstīm, Vācijas, Ungārijas, Rumānijas, Slovēnijas, Polijas un citām valstīm. Kopumā vēstuli parakstījuši 25 deputāti, informēja deputātes parlamentārais asistents Mārtiņš Spravņiks.

Kalnietes pārstāvis norāda, ka institūta jaunā vadība ir nolēmusi beigt dažādas izglītojošas aktivitātes par komunistiskā režīma noziegumiem, kā arī pārtraukt arhīvu digitalizāciju. Tomēr visvairāk EP deputātus uztrauc tas, ka ir nolemts pārtraukt pētīt okupācijas režīma noziegumus no 1938.gada līdz 1945.gadam, bet vairāk pievērsties «aktuālajām problēmām, kas saistītas ar dzimumu līdztiesības jautājumiem un strādājošo tiesībām».

Aprīļa vidū līdzīgas bažas pauda Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs, kurš vēstulē Čehijas prezidentam Milošam Zēmanam protestēja pret Čehijas Totalitāro režīmu pētniecības institūta direktora Daniela Hermana atlaišanu.

May 23, 2013 - Posted by | Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: