Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Digitalizēs liecības par ”Baltijas ceļu”

Viesturs Sprūde, LA
 

F

Latvijas iedzīvotāji 23. un 24. augustā tiek aicināti piedalīties ES projekta “Europeana 1989″ informācijas dienās Rīgā, Esplanādē, nesot līdzi personiskās fotoliecības un citas piemiņas lietas, kas attiecas uz 1989. gada 23. augusta ”Baltijas ceļu”.

Šīs liecības tiks digitalizētas un to digitālās kopijas ievietotas interneta vietnē “europeana1989.eu”. Iedzīvotāji tāpat tiek aicināti dalīties savos atmiņu stāstos par ”Baltijas ceļu”.

Par gaidāmo pasākumu, kas minētajās dienās no plkst. 12 līdz 20 notiks nodibinājuma “Rīga 2014″ kultūras vasarnīcā, ceturtdien žurnālistiem pavēstīja ”Europeana 1989” pārstāvji Džonatans Pardejs un Franks Drauške. Projekta Latvijas vēstniece ir Sarmīte Ēlerte, un Latvijā kampaņa tiek īstenota sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. ”Europeana” ir ES vēstures digitālais muzejs, arhīvs un bibliotēka, kuras uzdevums ir internetā nodrošināt piekļuvi Eiropas daudzvalodīgajam kultūras mantojumam, kolekcionēt arī notikumu dalībnieku mutvārdu liecības. Šobrīd aktuāli ir savākt materiālus par “dzelzs priekškara” krišanas notikumiem Eiropā 1989. gadā, jo nākamgad revolucionārajiem notikumiem Vācijā, Ungārijā, Polijā, Čehijā un Baltijā apritēs 25 gadi.

”Europeana 1989” materiālu vākšanas kampaņa sākās jūnija sākumā Polijā, augusta sākumā tā jau notika Viļņā un Panevēžā; tagad gaidāma Rīgā, bet augusta beigās Tallinā.

”Mēs aicinām Latvijas iedzīvotājus ievietot internetā savas atmiņas un fotoattēlus par vienu no viņu dzīves ievērojamākajiem notikumiem – ”Baltijas ceļu”, kad viņi veidoja vēsturi,” sacīja Džonatans Pardejs.

Savukārt Sarmīte Ēlerte uzsvēra, ka tas ir veids, kādā Baltijas valstu iedzīvotāju vēsturiskā atmiņa kļūst par daļu no visas Eiropas vēsturiskās atmiņas.

Nodoms ir projekta vietnē izveidot digitālo karti, kurā notikuma līdzdalībnieku vai viņu piederīgo atmiņas, foto­grāfijas, audio un video ieraksti un citas dokumentālas liecības būs izvietotas atbilstoši stāstītāju atrašanās vietai 1989. gadā. Projekta pārstāvji norāda, ka visas atnestās liecības pēc digitalizēšanas tūlīt tiks atdotas atpakaļ īpašniekiem, bet tie, kuri 23. un 24. augustā nevarēs ierasties Esplanādē, liecības par ”Baltijas ceļu” vietnē “europeana1989.eu” varēs ievietot arī patstāvīgi. ”Europeana” jau īstenojusi līdzīgu materiālu vākšanas kampaņu saistībā ar Pirmā pasaules kara vēsturi.

August 22, 2013 - Posted by | Atmodas_laiks, PSRS sabrukšana, Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: