Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Jānis Rožkalns Okupācijas muzejam nodod Latvijas Neatkarības kustības arhīvu

Pieminot ievērojamo Latvijas neatkarības idejas uzturētāju padomju okupācijas laikā Gunāru Astru un atzīmējot viņa dzimšanas dienu, Latvijas Okupācijas muzejā 22.oktobrī norisinājās tikšanās reize ar diviem Gunāra Astras līdzgaitniekiem, Jāni Rožkalnu, Triju Zvaigžņu ordeņa lielvirsnieku, bijušās brīvības cīnītāju un cilvēktiesību aizstāvēšanas grupas Helsinki–86 (H86) dalībnieku un dzejnieku, publicistu Nikolaju Braunu, kurš speciāli uz šo sarīkojumu ieradās no Krievijas,- ziņo spektrs.com

Janis_rozkalns_okupacijas_muzejaa_foto_spektrs_com-large
SpektrsCom 24.oktobris 2013

Jānis Rožkalns arī nodeva muzejam Latvijas Neatkarības kustības arhīvu, kas satur vērtīgas liecības par neatkarības kustības dalībnieku veiktajām akcijām un izplatītajiem pretpadomju materiāliem.

Uz atceres dienas pasākumu ieradās Gunāra Astras cīņu biedri, draugi. Pasākumā ieradās arī politiķi: Tieslietu ministrs Jānis Bordāns, 11.Saeimas deputāts Dzintars Rasnačs un citi. Pasākumā uzstājās dziesminieks Aivars Lapšāns, kā arī kinooperators Raits Valters demonstrējot videofilmu „Gunārs Astra. Sirdsbalss.”

Mūziķa Lapšāna uzruna:“Ieskatoties padomju laikus okupētajā Latvijā un salīdzinot ar šīs dienas politiskajiem notikumiem redzams, ka totalitārais režīms atgriežas. Toreiz valdīja padomju ideoloģija, šodien agresīvā homoseksuāļu ideoloģija. Mūsu dienās raugoties iedomājos par Brīzi, kurš aktīvi atbalstīja ģimenes vērtības un iestājās pret homoseksuālo ideoloģiju. Šodien mēs esam Aivaru Brīzi zaudējuši, viņš ir aizsaukts mūžībā. Un Jānis Rožkalns viens no Latvijas Atmodas cēlējiem, kuru pārliecības dēļ apcietināja. Jāņa ticība Dievam un apliecināšana glābusi no situācijas, kad viņam vēlējās piespriest astoņus gadus cietumsoda, bet viņš zināja, ka cilvēks nav noteicējs, bet Dievs. Rezultātā viņam piesprieda četrus gadus. ir kaut kas daudz lielāks, nekā cilvēki. Un Dievs ir tas, kurš nosaka mūsu gaitas.Kāpēc tādi, kā viņi nevarētu kļūt par Latvijas prezidentu, salīdzinājumā ar to, kādu Latvijas prezidentu mēs redzam šodien…

Viņi ir Latvijas sirdsapziņa. Esmu priecīgs, ka varu būt šeit. Es vēlos Jums nodziedāt dziesmu ar Knuta Skujinieka vārdiem, kurš kopā ar Gunāru Astru sēdējis cietumā par pārliecību brīvai Latvijai. Dzejolis saucās „Es atnākšu”. Tā ir pārliecība. Tā ir tāda sirdsapziņas balss, kura zina, ka atgriezīsies reiz savās mājās Latvijā.

Viss raksts ar video: http://www.ir.lv/blogi/politika/janis-rozkalns-okupacijas-muzejam-nodod-latvijas-neatkaribas-kustibas-arhivu


No čekas paglābtais arhīvs

Foto no Okupācijas muzeja arhīva
Foto no Okupācijas muzeja arhīva

Latvijas Okupācijas muzejs no bijušā Latvijas Neatkarības kustības (LNK) dalībnieka Jāņa Rožkalna saņēmis 85 dokumentus un relikvijas, kas skar nevardarbīgas pretošanās organizācijas darbību Latvijā 70. –  80. gados. Vēsturisko liecību svinīgā atdošana notika 22. oktobrī, kas ir LNK biedra un Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras (1931 – 
1988) dzimšanas diena.

Vērtīgos dokumentus izdevies saglabāt tikai tādēļ, ka LNK biedru arestu un kratīšanu laikā 1983. gadā J. Rožkalns tos slēpis savas dzīvesvietas – mājas Ļeņina (Brīvības) ielā 209 – 
pagrabā. Dzīvokļus čekisti pārbaudīja ļoti rūpīgi, raujot no sienām pat tapetes un uzlaužot grīdu, taču slēpni pagrabā tie neatrada. Daļa dokumentu saglabājusies arī, pateicoties LNK caur Tallinu uzturētajai slepenajai sarakstei ar Rietumvācijā dzīvojošajiem Pāvilu Bruveru un Pauli Kļaviņu.

Kā viena no svarīgākajām relikvijām tiek izcelts LNK zīmogs. Ar to apzīmogoti visi organizācijas dokumenti, kas sūtīti starptautiskajām organizācijām. Tāpat saglabātas klišejas proklamāciju izgatavošanai, šablons uzrakstam “Saharovs – mūsu sirdsapziņa”, kuru izmantoja teksta uzpūšanai ar krāsu baloniņa palīdzību uz sienām.

Okupācijas muzejam nodotajā dokumentu mapē ir dažādi iesniegumi, arī īpaši šifri tekstu slepenošanai, P. Brūvera 80. gados Minhenē izdoti kabatas formāta LNK ikmēneša ziņu biļeteni “Pasaule un mēs” par svarīgāko pasaulē un Latvijā. Šos biļetenus trimdas latvieši pa pastu un citādi sūtīja uz Latviju, bet daļu izplatīšanai LNK saņēma pa pagrīdes kanāliem Rīgā. Tikai vienā eksemplārā saglabājies Rīgā izdotais burtnīcas formāta, ar rakstāmmašīnu rakstītais un ar foto kontaktkopijas metodi pavairotais pagrīdes “LNK biļetens”. Tajā cita starpā minēta no ASV Kongresa saņemtā ziņa, ka 1972. gada maijā “Apollo 16″ apkalpe uz Mēness novietojusi Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogus.

Dokumentu vidū atrodama sīka instrukcija, kā pārejama PSRS–Somijas robeža. Ne tikai aprak-stīts grūtais pārgājiens pa Karēlijas purviem un mežiem, bet arī doti iemācāmi teksti somu valodā un ieteikts pēc robežas pārejas nekontaktēties ar iedzīvotājiem, jo pastāvēja lielas iespējas, ka tie pārbēdzēju nodotu policijai, kura savukārt bēgli nosūtītu atpakaļ uz Padomju Savienību. No LNK krājuma nāk arī 1980. gadā Ojāra un Zvaigznītes Ginteru pārtulkotā un pagrīdes tipogrāfijā Lietuvā iespiestā pamācība “Tiem, kuriem priekšā stāv pratināšana”. Tas ir izcilā krievu matemātiķa, cilvēktiesību cīnītāja un politieslodzītā Aleksandra Volpina juridisks traktāts, kā uzvesties, ja apcietinājusi čeka.

Latvijas Neatkarības kustība kā nelegāla pretošanās organizācija pastāvēja no 1974. līdz 1983. gadam, kad tās darbību pārtrauca PSRS Valsts drošības komitejas izdarītie aresti un kratīšanas. LNK dalībnieki bija Pāvils un Olafs Brūveri, Jānis Rožkalns, Jānis Vēvers, Alfrēds Lēvalds, Gunārs Astra, Alfrēds Aperats, Edmunds Cirvelis – kopumā ap 20 cilvēku.

October 26, 2013 - Posted by | arhīvi, Atmodas_laiks, PSRS sabrukšana

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: