Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Par grāmatu “Katiņa. Staļina noziegums un patiesības triumfs”

Picture Sen nav nācies lasīt šāda tipa vēsturisko literatūru par II pasaules kara laika noziegumiem, tādējādi uz šo Alena Pola sarakstīto grāmatu “Katiņa. Staļina noziegums un patiesības triumfs” varu palūkoties caur citu skata prizmu. Protams, viens ir visiem skaidrs – tas bija šaušalīgs noziegums pret cilvēci, kuru sankcionēja Staļins savā vājprātā un kuru izpildīja viņa, kā sacīt, roklaižas. Pateicoties apgādam Zvaigzne ABC, tiku pie šīs grāmatas iepazīšanas un tad nu dalīšos ar saviem iespaidiem par šo vēsturisko darbu.

Šajā darbā ir apkopoti vairāku ģimeņu stāsti, kuri mūsdienu lasītājam palīdz iejusties tā laika atmosfērā un izlīkumot līdzi no Polijas izsūtīto ģimeņu gaitām plašajā Padomijā. Grāmatā ir spilgti aprakstīta situācija Padomijā tanī brīdī, kad Staļins nebija gatavs pieņemt, ka Hitlers iebruks Padomju Savienībā, bet tas tomēr notika. Staļins bija savai komandai vēstījis, ka Hitlera uzlidojumi ir vien māņu kustības… Lūk, pie kā noveda šāda Staļina kavēšanās!

Pilnīgi konkrēti varu teikt, ka karš – tas ir kaut kas šausmīgs, ārkārtīgi pretīgs un normālai cilvēcei pilnīgi nevajadzīgs, jo nebūt jau neatrisina kautkādas problēmas, bet gan rada vēl lielāku plaisu starp dažādām sabiedrībām. Tādēļ man interesanti bija lasīt šo grāmatu, iepazīt ģimeņu dzīvesstāstus, kā arī padziļināti izzināt II pasaules kara laika notikumus un izsūtīšanas Polijā, kā arī – kontekstuāli izzināt patiesību par Katiņu… Kad lasīju par Katiņas šaušalīgajiem notikumiem, man uzreiz nāca prātā 2010. gada aprīļa notikumi, kad netāļu no Katiņas gāja bojā augstākā Polijas valsts vadība… Likteņa ironija vai neveiksmīga sakritība…

Šo grāmatu nevar aprakstīt tikai Katiņas sakarā vien, tā faktiski ir visa Padomju sistēmas, laikā, kad Kremlī valdīja Staļins, atspoguļojums – NKVD zvērības, iznīcinot cilvēkus, tos nošaujot, iznīcinot armijas komandierus pat savā, Padomju Savienības, armijā, nerunājot nemaz par daudz citiem noziegumiem pret cilvēci… Man pat ir bail iedomāties par tiem mērogiem, kādos visa šī cilvēku iznīcināšana notika. To vienīgi varētu salīdzināt ar pilsētu nolīdzināšanu no zemes virsas. Protams, šī grāmata prasa pamatīgu iedziļināšanos, lai izsekotu tajā aprakstītajiem notikumiem, taču arī rezultāts, cik nu “patīkams”, bet ir – izpratne par II Pasaules kara gaitu. Nu vismaz man tā noteikti nostiprinājās, apkopojot visas tās smalkās vēstures zināšanu drumslas šajā kontekstā.

Taču viena lieta šajā grāmatā mani īpaši labi apskaidroja – izrādās, ka Krievijai uz Poliju un Polijai uz Krieviju jau kopš senseniem laikiem ir dziļš savstarpējs naidīgums, kurš briedis gadu simteņiem ilgās nesaskaņās un sadursmēs, jo kā ienaidnieces valstis bija centušās viena otrai uzkundzēties. Šīs abas tautas vieno slāviska izcelsme, bet arīdzan dziļš savstarpējs naidīgums praktiski līdz pat šai dienai un šādā kontekstā varētu ievīt arī “Katiņa II” – 2010. gada aprīļa notikumus ar Polijas lidmašīnas katastrofu, bet – lai nu vēsture pati vēsturi vērtē… Šī grāmata liek domāt un aizdomāties, iedziļināties un analizēt un tas viss – lai neveidotos vienpusējs šaurs skats uz vēstures notikumiem II Pasaules kara laikā. Šajā darbā savijas aculiecinieku vēstījumi, vēstures elpa un dokumentēti pierādījumi režīma brutalitātei, tādēļ – šī grāmata jāizlasa ikvienam mūsdienu paaudzes cilvēkam, lai saprastu patiesi skarbo vēstures gaitu un darītu visu, kas ir mūsu ikkatra spēkos, lai šāda vēsture, kurā valda barbari un tirāni, vairs nekad, nekad neatkārtotos!

November 3, 2013 - Posted by | grāmatas, noziegumi pret cilvēci, Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: