Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Stūra māja gatavojas apmeklētāju uzņemšanai

Lauma Reinika, www.ir.lv

Jau no 30.aprīļa Rīgas kā Eiropas galvaspilsētas projektā “Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014” apmeklētājiem jābūt atvērtai bijušajai Valsts drošības komitejas (VDK) ēkai Brīvības un Stabu ielas krustojumā. Taču, lai apmeklētāji varētu tur līdz oktobra beigām aplūkot izvietotās vēstures un mākslas ekspozīcijas, patlaban sākti ilgi novārtā pamestās ēkas kosmētiskā remonta darbi, Ir.lv informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ).

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis Ir.lv teic – lai arī Stūra māja ilgāku laiku nav ekspluatēta un atrodas sliktā tehniskā stāvoklī, veicot virkni drošības pasākumu un tehnisku uzlabojumu, tā apmeklētājiem būs droša.

Projekta kurators un nodibinājuma „Rīga 2014″ pārstāvis Gints Grūbe Ir.lv stāsta, ka patlaban rit darbi pie ēkas labiekārtošanas. Projekta laikā Stūra mājas iekšpagalmā, pagrabtelpās, 1., 4., 5. un 6.stāvā nodibinājums “Rīga 2014″ ar sadarbības partneriem izvietos dažādas vēsturiskas un mākslas ekspozīcijas, kā arī organizēs kultūras pasākumus. Otrais un trešais stāvs apmeklētāju acīm būs slēgts, jo, kā pastāstīja VNĪ, tas saistīts nevis ar telpu nedrošību, bet gan nodibinājuma „Rīga 2014″ izvērtējumu par platības nepieciešamību.

Pēc VNĪ teiktā, kas veic telpu tehniskās sagatavošanas darbus, pirms apmeklētāju uzņemšanas jāatjauno elektroapgādes sistēma, jāizveido ugunsdrošības sistēma, jāsakārt un jāatjauno ūdens un kanalizācijas sistēma un jāizremontē lifts. Telpas ēkā arī jāiztīra. Visi tehniskās sagatavošanas darbi tiks pabeigti līdz 31.martam, mēnesi laika atstājot izstāžu izvietošanai, sola VNĪ.

Kopējās darbu izmaksas, izņemot lifta remontu, saskaņā ar līgumu segs nodibinājums „Rīga 2014”. Precīzas tehnisko darbu izmaksas vēl nav skaidras, jo nav beigušies publiskie iepirkumi un saskaņotas tāmes ar “Rīga 2014″. Provizoriskās izmaksas tiek lēstas ap 71 tūkstoti eiro.

Lai arī ārēji nekas neliecina, ka tagad Stūra mājā notiek kādi remontdarbi, VNĪ komunikācijas daļas vadītāja Ieva Lapsa Ir.lv apgalvo, ka iekšā jau tiek veikta elektroinstalācijas izbūve. Par to pārliecināties Ir.lv neizdodas, jo ārdurvis ir slēgtas, bet darbu vadītājiem liegts runāt ar mediju.

Nodibinājuma „Rīga 2014″ programmas realizācijas vienības vadītāja Dace Vilsone uzsver, ka mākslinieciskā koncepcija paredz maksimāli saglabāt ēkas iekštelpu izskatu, tāpēc darbi, kas tiks veikti Stūra mājā, balstās uz apmeklētāju un dalībnieku vajadzībām, nevis būtiskām vizuālām pārmaiņām. Grūbe cer, ka izstāžu laikā nebūs problēmu ar to, ka ēkā nav siltumapgādes. Izstādes tiks atklātas pavasarī, citā laikā šā nama atvēršana radītu ļoti lielas siltumizmaksas.

VNĪ pārstāve Lapsa stāsta, ka ēkā netiks iekārtotas arī garderobes apmeklētājiem, jo izstādes notiks gada siltajā laikā. Zemas temperatūras gadījumā VNĪ parūpēsies par pārvietojamām sildierīcēm. „Ēka, kaut arī līdz šim ir bijusi slēgta, ir drošā stāvoklī,” viņa apgalvo.

Plānots, ka līdz oktobrim ēku apmeklēs aptuveni 75 tūkstoši cilvēku. Projekta veidotāji aplēsuši, ka stundas laikā vienlaikus ēkā varēs atrasties vidēji ap 140 cilvēku – Okupācijas muzejs plāno divas ekskursijas stundā, katrā no ekskursijām būs pa 20 cilvēkiem. Savukārt izstāžu ekspozīcijas stundā varēs apskatīt līdz 100 cilvēkiem.

Juris Dambis Ir.lv nevar pagaidām komentēt, vai ieplānotie 140 cilvēki stundā vecajai ēkai būs daudz vai maz, kamēr pilnīgas skaidrības par telpu iekārtojumu un pasākumiem.

Ir.lv aptaujātie izstāžu veidotāji pagaidām nav saspringuši par Stūra mājas sagatvošanu apmeklētāju plūsmai. Okupācijas muzeja personāls patlaban gaida, kad ēkā būs veikti tehniskie uzlabojumi, lai no 31.marta varētu sākt ekspozīciju iekārtošanu.

Okupācijas muzeja projekts, kā stāsta muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Strazda, dos iespēju gida pavadībā apskatīt ēkā bijušās ieslodzīto kameras, pagrabus, pastaigas laukumu, arī pratināmo personu pārvadājumu liftu un izmeklētāju telpas. Strazda uzskata, ka „tas būs ne tikai kultūras pasākums, bet arī vēsturisks notikums”. Piemēram, čekas pagrabos iecerēts izveidot videoinstalāciju no jauniešu patriotiskās organizācijas “Nacionālā sardze” materiāliem, tiks eksponētas kameras un virtuve. Šī organizācija pirms vairāk kā 70 gadiem veica padomju drošības iestāžu steigā pamesto dokumentu apzināšanu Stūra mājā. Šīs unikālās liecības patlaban atrodas Okupācijas muzejā.

Stūra mājas 4.stāvu „apsaimniekos” Liktens lietu muzejs. Kā pastāstīja par ekspozīciju atbildīgā Ilona Brūvere, kopumā tur tiks izstādītas aptuveni 500 dažādu lietu, ar kurām saistīts kāds personisks rīdzinieka vai pilsētas viesa stāsts. „Mēs visu laiku strādājam un sagatavošanas darbi notiek nemitīgi. Gaidām brīdi, kad varēsim iekārtoties,” teic Brūvere.

Īpašas ekspozīcijas citos stāvos piedāvās muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē” – izstādē „Latviešu koferis”, līdzīgi kā Liktens lietu muzejā, būs skatāmas tās lietas, kuras cilvēki ņēma līdzi emigrācijā. Starptautiska fotoizstāde „Draudzības imanence” būs veltīta Aukstā kara tēmai, bet Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs piedāvās izstādi „10 lietu stāsti par varu un laiku” no muzeju fondiem. Savukārt Latvijas Naivās mākslas muzejs ēkā izvietos ekspozīciju par padomju represijas piedzīvojušajiem māksliniekiem.

Līdz oktobrim te paredzēti arī lasījumi, lekcijas, izrādes, koncerti un citi pasākumi, kuriem īpaši piemēroti būs ēkas divi iekšpagalmi, nobeigumā teic projekta kurators Gints Grūbe.

January 28, 2014 - Posted by | KGB, piemiņa, Vēsture, čeka

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: