Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Gunārs Birkerts: Okupācijas muzejs būs!

Pasaulē pazīstamais arhitekts uzskata, ka Okupācijas muzeja piebūves attīstību vairs nevar apturēt


Birkerts_gunars_trifanova-media_large
Arhitekts Gunārs Birkerts. Foto: Evija Trifanova, LETA

Latvijas Okupācijas muzeja piebūves „Nākotnes nams” ideju un būvi vairs nevar apturēt, tagad jāsāk detalizēti strādāt pie projekta, Ir.lv telefonsarunā no Amerikas saka projekta idejas autors un arhitekts Gunārs Birkerts. Arhitektu vidē sacelto troksni, ka jāaptur muzeja piebūves turpmāka izstrāde un celtniecība, viņš uztver kā daļu no latviešu rakstura īpatnībām.

Pasaulē pazīstamais arhitekts, Nacionālās bibliotēkas jeb Gaismaspils projekta autors Ir.lv stāsta, ka jābūt ar godaprātu un sāktā Okupācijas muzeja piebūves projekta attīstības lieta ir jāturpina. “Tas ir profesionāls uzbrukums tieši tai arhitektu komandai, kas uz to strādāja un arī man personiski, jo es tur biju iekšā līdz ausīm, es vairākus gadus strādāju,” saka Birkerts.

Birkerts teic, ka no Amerikas seko līdzi notikumiem Latvijā, ko izraisījusi 20 arhitektu uzrakstīta vēstule par “Nākotnes nama” projekta apturēšanu un Okupācijas muzeja pārcelšanu uz Stūra māju.

Birkertu pārsteidz, ka šogad sacelts tāds troksnis ap “Nākotnes nama” projektu, “jo ir jau pagājuši kādi 10 gadi kopš projekta sākuma”. Kā zināms, modernai Okupācijas muzeja piebūvei ziedotāji no visas pasaules ir savākuši 1,5 miljonus eiro. Arhitektam nav skaidri tie motīvi, kas liek apšaubīt piebūves projektu tagad, ja to varēja darīt jau pirms ilgāka laika.

Vaicāts, cik daudz pats darbojies projekta tehniskā tapšanā, Birkerts stāsta, ka “mēs jau praktiski bijām tehniskā projektā”. Viss apstājies Rīgā. Birkerts teic: “Es zinu katru detaļu [projektā], tāpēc es saku – ja ir runa [pārmetumi] par kvalitāti, tad es gribētu kaut ko par to [pārmetumiem] uzzināt vairāk.”

Arhitekts arī stāsta, ka projektam ir izstrādāti maketi. “Es nezinu, kas būtu tāds, kas nebūtu redzēts trešā dimensijā, kas ir maketa veids, kā parādīt, kāda ir tā piebūve. Mums ir makets, arī elektroniski zīmējumi, kas to parāda,” saka Birkerts uz oponentu pārmetumu, ka “Nākotnes namam” neesot izveidots pat makets.

Uz jautājumu, vai notiekošo arhitekts uzskata par profesionālu vai personisku rēķinu kārtošanu, Birkerts atbild, ka “nav saprasta projekta īstā būtība, tā vēsturiskā attīstība”. Viņš atgādina, ka līdzšinējā Okupācijas muzeja ēka – bijušais Sarkano strēlnieku muzejs – tapa pagājušā gadsimtā un padomju varas gados. Uz savu oponentu arhitektu, tai skaitā pazīstamās arhitektes Zaigas Gailes iebildumu, ka Strēlnieku laukumā jāsaglabā tikai vecā ēka bez Birkerta piebūves celšanas, viņš teic: “Doma par to, lai paturētu to ēku, kāda tā ir bijusi, bija pareiza pirms 10 gadiem, nevis tagad. Šī ēka nav noteicoša. Ēkas piebūve turpina to metaforu, kas jau ir ielikta – tā nemēģina spert soļus ne pa labi, ne pa kreisi, tas ir baltais un melnais, vecais un jaunais.”

Birkerts uzsver, ka “Nākotnes nama” piebūves risinājums ir kā jau esošās ēkas pagarinājums, palielinājums. Tagad rīdzinieku uzdevums ir šo objektu iesaistīt pilsētplānošanā, Strēlnieku laukuma attīstības plānā, nevis jānojauc, lai paturētu tikai padomju laika arhitektūras celtni. “Tas jau ir tautas foklorā un vēsturē iegājis projekts, nevar ar nenosakāmiem argumentiem mēģināt to apturēt,” saka Birkerts.

Vaicāts, vai viņš pēc 20 arhitektu vēstules ir vīlies savos kolēģos Latvijā un arī Zaigā Gailē, Birkerts teic, ka Gaili un viņas darbus vienmēr ir apbrīnojis. Viņš ir apbrīnojis viņas pieeju koka arhitektūrai, tāpat kā viņas veidotos projektus un enerģiju, tos risinot. Tāpēc viņam nav saprotams, kāpēc tik daudz spēka jāpieliek, lai nojauktu Okupācijas muzeja attīstības ieceri.

Birkerts sarunas noslēgumā teic, ka viņš redz tikai vienu nākotni – Okupācijas muzejs turpināsies un viss, kas būtu bijis aizmugurisks vai koruptīvs, būs novērsts, “jo tagad tas ir atklāts”.

Ir.lv jau ziņoja, ka “Nākotnes nama” projekts jau ir saskaņots ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un patlaban atrodas Rīgas būvvaldē, kā arī notiek sarunas par tehniskā projekta izstrādi. Projektā valsts ieguldījusi jau vairāk nekā 400 000 eiro.

Muzeja pārstāvji, kas pagājušajā nedēļā bija sasaukuši īpašu preses konferenci par apdraudēto “Nākotnes namu”, uzsver, ka projekts ietver sevī ne tikai arhitektūru, bet ir daudz plašāks jēdziens – “šis ir svarīgs sagrozītās vēstures informācijas avots pasaulei”, teic muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs. Apturot šo projektu, tiek apdraudēta Okupācijas muzeja nākotne.

Kā norādīja Nollendorfs, vienīgais, kas pašreizējā attīstības stadijā var apturēt “Nākotnes nama” projektu, ir valdība.

May 25, 2015 - Posted by | Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: