Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Jaunsargi pārgājienā pie Jāņa Zemtauta

J.Zemtauta stāstījums video (1996)


http://www.jic.gov.lv/Aktualitates/2016/05/230520162.aspx

Jānis Zemtautis par pretošanos padomju varai izcietis 15 gadus ilgu ieslodzījumu Gulaga nometnēs un izdzīvojis. Viņa brālis, Latvijas Valsts universitātes studentu pretošanās grupas “Brīvās Latvijas Atjaunotāji” vadītājs Gunārs Zemtautis (1929–1951), tika arestēts 1950. gada 23. jūnijā. Gunārs Zemtautis vadīja cīnītāju grupu pret padomju varu. Gunāru savāca skolu izlaiduma dienā, viņu izveda no zāles svinīgā pasākuma laikā un aizveda. Viņam tika piespriests nāves sods 1951. gada 26. februārī. Gunārs Zemtautis tika nošauts Rīgas Centrālcietumā.

Šajā pārgājienā piedalījās ap četrdesmit jaunsargu un divi instruktori. Visi jaunsargi tika sadalīti sešās komandās, kuras vadīja un komandēja paši jaunsargi, tādejādi attīstot līdera dotības.

Pārgājiena pirmajā dienā Bauskas, Īslīces un Mežotnes jaunsargi aizbrauca līdz Pilsrundāles vidusskolai, kur tos jau sagaidīja Pilsrundāles jaunsargi, lai kopīgi varētu doties uz Jāņa Zemtauta dzimtajām mājām “Maizītēm”.  Maršruta trase bija ap 20 km. Pārgājiena maršrutā iekļauti bija arī dažādi uzdevumi, piemēram, trijstūris- uz zemes tiek novietota virve ar sasietiem galiem. Visiem komandas biedriem ir aizsietas acis, izņemot komandas kapteini. Komandas biedri nedrīkst sarunāties, par katru pateikto vārdu tiek piespriestas papildu soda sekundes, runāt drīkst tikai komandas kapteinis. Komandas kapteinim, neaiztiekot savus komandas biedrus, no dotās virves ir jāizveido trijstūris, iesaistot visus komandas biedrus.

Ierodoties dislokācijas vietā, jaunsargi sāka celt teltis un kurt ugunskuru. Vakarā gaidīja pats interesantākais- mūs pagodināja Jānis Zemtautis ar stāstiem par pretošanos padomju varai , par savu darbību, arestu un soda nometnēm.

Nākamajā rītā bija cerēts spēlēt peintbolu, bet rīts nebija daudzsološs, jo no paša rīta sākās pērkona negaiss ar zibeni. Tā kā pārgājienā piedalījās arī pavisam jaunie jaunsargi, peintbols bija jāatliek uz citu laiku. Neskatoties uz sliktiem laika apstākļiem, noietā trase, kas bija ap 20 km, jaunajiem jaunsargiem šķitis tīrais nieks. Ar mazu nogurumu jaunsargi devās mājup.

Bauskas 508. vienības jaunsargs,  jaunsargu reportiere Kristīne Kirčenko

 

May 23, 2016 - Posted by | Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: