Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Linards Muciņš par KGB arhīvu

Linardu Muciņu par KGB arhīvu intervē Ukrinform – Oļegs Kudrins (Олег Кудрин)

Ivars Līdaka

Viss raksts: https://tencinusarunas.wordpress.com/2017/08/07/linardu-mucinu-par-kgb-arhivu-interve-ukrinform-olegs-kudrins-%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B3-%D0%BA%D1%83%D0%B4%D1%80%D0%B8%D0%BD-01-08-2017/


(Varu būt viens no 3.Atmodas ierindas aculieciniekiem, jo biju klāt Vides aizsardzības kluba pasākumos kopš sanāksmēm Latvijas Universitātē; kluba biedra kartes visiem izgatavoja cilvēks, kurš vēlāk atzinās kā čekas aģents. Vēlāk iestājos LNNK un tur biju klāt atvērtajās valdes sēdēs un kongresos, līdz vienā kongresā pamanīju bariem neredzētu cilvēku, kuri pa kaktiem tirgojās ar balsīm – es par tevi, tu par mani.

Pats būdams skorpioniski aizdomīgs, biju tehnikuma gados gandrīz pietaisījis bikses pēc uzbļāviena pratināšanā kara komisariātā par it kā pretvalstisku darbību, gan pretēji – pats ar muguras spalvām īsti sāpīgi sajutis apkārtējo aizdomīgumu pret sevi. Jaunībā biju ar grūtībām mācījies melot un dzīvot dalīto apziņas stāvokli, pat mēģinot pašsaglabāšanās labad sev aizmālēt ļaunprātīgo komunismu ar tā kristīgas vērtības viltojošo glazūru. Klubā uz savu roku darbojos informācijas cauruma aizlāpīšanā, visu algu tērējot fotomateriālos un naktis pavadot sarkanajā fotolaboratorijas gaismā – lai mītiņos izdāļātu iedrošinošas tautas kustības bildes. Tāpat kā vidējais latvietis, es ar cerībām skatījos “labo komunistu” mutēs, sagaidot mājienus par atļautajām robežām. Pāris reizes uzstājos publiski fabulu valodā, pārbijies kā kaķis. Aizdomīgums mani nav pametis ne brīdi un diemžēl tam ir pamats arī šodien.

Gan klubā gan LNNK sanāksmēs un kongresos brīnījos, gan sašutu par ākstiem – gaisa jaucējiem, kuri tiešām sekmīgi pildīja savu melno, kā atklāj Muciņš, čekas darbu. Atceros kā kādā lielā sanākšanā stāvovācijās vai biksēs čurājām sajūsmā klausoties kāda iesūtītā, manuprāt, čekista pretvalstiska varoņdarba leģendu. Nešaubos, ka bija un joprojām ir un būs aizmuguriski apmelojumi. Lai vai kā, esmu dziļi pateicīgs mākslinieku dienām, Arvīdam Ulmem, Valdim Turinam, īpaši helsinkiešiem un Eduardam Berklavam. Vai bija kādi labāki?

Tomēr apzinos arī genocīda iedzītās dzīvnieciskās bailes mūsos tolaik un vidējā nekolaboranta latvieša, tostarp, savu pilnīgo administratīvo iemaņu trūkumu. Šaubos, vai bez pilnīgā PSRS saimnieciskā sabrukuma un, paradoksāli, bet čekistu labākās informētības un viņu gatavošanās mežonīgajam kapitālismam tauta būtu iedrošinājusies kustēties.

Nu boļševismu nomainījis ļaunprātīgs anarholiberālisms, PSRS imperiālismu Krievijas imperiālisms; tauta atkal piemērojas zemiskiem apstākļiem, pareizāk, sitas cauri dzīvei kā mācēdama. Vai ir, kas apjēdz un gatavojas šoreiz īstākām pārmaiņām uz patiesības varu? Ivars Līdaka)

Pašlaik Ukrainā visai bieži runā par problēmām, kādas radījušas un turpina radīt manipulācijas ar Ukrainas PSR KGB arhīviem. Visai bieži šajā sakarā mēdz pieminēt iespējamu neatklātu “ietekmes aģentu” ietekmi uz stāvokli valstī.

Latvijā šajā ziņā ir vienkāršāk. Tā ir vienīgā pēcpadomju valsts, kurā izdevās dabūt kgbešņiku kartotēkas kopā ar “atslēgu”, kas tās precīzi un viennozīmīgi atšifrē. Par to ekskluzīvā intervijā Ukrinformam pastāstīja 1991.gada notikumu rosīgs dalībnieks Latvijas jurists Linards Muciņš. Viņš ir bijis parlamenta deputāts divos sasaukumos, bet pašlaik – Latvijas PSR KGB zinātniskas izpētes valdības komisijas pie Latvijas Universitātes Vēstures institūta loceklis.


KGB ARHĪVU VISPĒRĒJĀ UZBŪVE

–Ir gadījies lasīt, ka PSRS sabrukuma laikā Latvijā ir izdevies iegūt un saglabāt pilnīgāko KGB arhīvu. Tā ir?

-Nu, pavisam pilnīgi vietējā KGB arhīvi – arī pie mums tie nav saglabāti. Bet svarīgais un vērtīgais – mums ir arhīvu “atslēga”. Kas tas ir, un kāpēc vajadzīgs? Pieņemsim, ņemam operatīvo lietu, un tur rakstīts: Aģents “Ērglis” (Орёл) ziņo. Pēc konteksta, protams, minēt var, kurš tieši aiz šā pseidonīma slēpjas. Bet ja ir “atslēga”, tad tu jau droši zini, kurš tas ir. To sauc par KGB aģentūras uzvārdu kartotēku.

–Pastāstiet, lūdzu, par kgbešņiku kartotēkas uzbūvi.

-Agrāk tā bija trijos eksemplāros. Viens – alfabētiskais segvārdu saraksts. Otrs – darbojošos aģentu alfabētiskais saraksts. Uz katras aģenta kartiņas ir numurs, kā arī ir īpašs žurnāls, kurā ierakstīti aģenta dati (tikai segvārds, bez uzvārda, un dažādi dati, tostarp – kurš savervējis, kad). Trešā ir tā saucamā “statistiskā kartotēka”, kas sakārtota iestāžu un nodaļu secībā. Katru mēnesi, bet dažreiz pat biežāk kuratori atskaitījās, cik aģenti savervēti, par cik skaits ir dažādu iemeslu dēļ samazinājies, cik ir “sastučīts” utt. Ar laiku viena no kartotēkām – segvārdu – pēc centrālas pavēles no Maskavas ir likvidēta. Palikušas divas kartotēkas. Un mums izdevās tās abas iegūt. Lai gan daži izsaka šaubas, sak, kaut kas varēja izbirt, kaut ko varēja izzagt. Bet tā nav – inventarizācijas laikā visas kartiņas ir bijušas vietā… Tātad, par katru aģentu bija divas lietas. Personīgā lieta – viss materiāls par vervēšanu, dati par aģentu: kas viņš ir, kur dzīvo. Otra – “darba lieta”, kurā sakopoti viņa aģentūras ziņojumi; šajā lietā uzrādīts tikai darba segvārds, bez uzvārda. Starp citu, svarīgākie aģentūras ziņojumi ir ielikti arī personīgajā lietā. Te, starp citu, ir ļoti svarīgs aspekts.

–Kāds?

-Noteikti publiski cilvēki, zinātnieki, rakstnieki, mākslinieki, kas bijuši KGB aģenti, bieži mēģina to apstrīdēt. Viņi saka: “Es tikai rakstīju atskaiti par notikumu – Zinātņu Akadēmijas vai Ministru padomes vai pilsētas-rajona padomes “pirmajai daļai”. Bet tad viņi nebūtu parakstījušies “Ērglis”, bet rakstījuši savu īsto uzvārdu, teiksim, Ivaņenko Ivans Ivanovičs. Īstenībā tādu ziņojumu no pazīstamiem cilvēkiem, kas parakstīti tieši ar segvārdu, ir daudz. Tie parasti gatavoti kopā ar kuratoru, KGB virsnieku, pēc tam izsūtīti pa dažādām nodaļām. Kopijas ir palikušas darba un personīgajās lietās.

KARTOTĒKA-ATSLĒGA IR KGB “SIRDS”

–Kā attīstījās notikumi perestroikas laikā?

-1988.gadā centrālā vara Maskavā saprata, ka zaudē mūsu Baltijas valstis jeb Pribaļķiku, kā to tur impēriski sauca un, starp citu, turpina saukt…

Lasiet visu rakstu: https://tencinusarunas.wordpress.com/2017/08/07/linardu-mucinu-par-kgb-arhivu-interve-ukrinform-olegs-kudrins-%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B3-%D0%BA%D1%83%D0%B4%D1%80%D0%B8%D0%BD-01-08-2017/

August 7, 2017 - Posted by | Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: