Noziegumi pret cilvēci

Marksisma_ideoloģijas_iedvesmotie_noziegumi_pret_cilvēci._Jaunpienesumi_vietnei_http://lpra.vip.lv

Latvija – stukaču lielvalsts? Pārspīlējumi un neziņa

Čekas aģentu uzskaites kartītes – vairāk nekā 4000 – pērnā gada 20. decembrī – PSRS Valsts drošības komitejas dzimšanas dienā – ir veiksmīgi izbērtas tīmeklī visu interesentu aplūkošanai. Kartītes ir atšķirīgas: daļa ir sarkani pārsvītrotas, daļai nav ierakstīta aģenta iesauka, daļai ir piezīmes, daļai – nav.

Interesentiem netiek skaidrots, ko tas viss nozīmē, un diez vai tas daudziem šķiet svarīgi, jo galvenais taču ir – atrast sarakstos pazīstamus uzvārdus. Vai uzvārdu īpašnieki patiešām ir bijuši čekas aģenti vai ne – tam, pēc interesentu domām, nav nozīmes.

Tas viss mazliet atgādina Rīgas ļeņinekļa demontāžu 1991. gada augustā: šis mēsls bija jādemontē, un tas arī notika, bet visai nožēlojami izskatījās tie daži indivīdi, kas rāpās uz bronzas miroņa, lai palēkātu pa to. Viņuprāt, tas bija varonīgi. Taču nedz pirms tam, nedz pēc tam šos «varoņus» tā arī nekur netiku manījusi: varonība bija izbeigusies, tā arī nesākdamās…

Kur pārējās kartītes?

Līdz šim skaidri zināms ir vismaz tas, ka no 1941. gada līdz 1953. gada martam LPSR valsts drošības orgānos bija no 8000 līdz 12 000 aģentu. 1953. gada martā visus aģentus pārreģistrēja, lielāko daļu kara laika aģentu izslēdzot. Savukārt no 1953. gada līdz 1991. gada augustam kopumā savervēti ap 24 000 aģentu. Kur tad palikušas pārējās kartītes? Dažādu iemeslu dēļ aģentus izslēdza no VDK aģentūras, mainījās arī drošības orgānu uzdevumi, daudzas kartītes tika iznīcinātas. Savukārt aģentu lietu Latvijā nav, tās visas pagājušā gadsimta 80. gadu beigās vai 90. gadu sākumā tika izvestas uz Krieviju un glabājas Saratovā. Savukārt bijušās LPSR VDK darbinieku personas lietas glabājas Uļjanovskā.

1990. gadā tika izdotas divas PSRS VDK priekšsēdētāja Vladimira Krjučkova pavēles – 1. septembrī pavēle Nr. 00111 un 24. novembrī pavēle Nr. 00150, ar kurām uzdeva iznīcināt visas lietas par politisko pretizlūkošanu; no aģentūras aparāta izslēgto aģentu, rezidentu, satikšanās un konspiratīvo dzīvokļu personīgās un darba lietas; operatīvās informatīvās lietas; visus materiālus ar kvalifikāciju «pretpadomju aģitācija un propaganda». Dokumentu iznīcināšana bija jāpabeidz līdz 1990. gada beigām. Acīmredzot tā arī notika, taču tas nozīmē, ka mūsu rīcībā patlaban nav pietiekama dokumentu klāsta, uz kura pamata tiesā varētu tikt pierādīta tā vai cita cilvēka sadarbība ar VDK. Izņēmumi ir jau notikušās tiesvedības, kurās pierādīta konkrētu aģentu darbība VDK interesēs, vai arī – pašu aģentu atzīšanās sadarbībā. Saskaņā ar Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC) rīcībā esošām ziņām, ir ierosinātas 353 pārbaudes lietas, tiesa ir atzinusi, ka 11 gadījumos ir konstatēta personas sadarbība ar VDK. Savukārt 70 gadījumos personas, par kurām ierosinātas pārbaudes lietas, lūgušas tās izbeigt.

Ekrānšāviņš no avīzes

 

January 11, 2019 - Posted by | Vēsture

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: